Լավրովի և Չավուշօղլուի բանակցությունները ռազմավարական են
«Մարտի 16-ին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն կայցելի Մոսկվա՝ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ երկկողմ և միջազգային օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի շուրջ բանակցություններ վարելու համար», - ասվում է ՌԴ ԱԳՆ-ում։
Radar Armenia-ն հաղորդում է, որ երկրների ղեկավարներ Վլադիմիր Պուտինը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սերտ հարաբերություններ ունեն և դինամիկ շփվում են՝ չնայած կորոնավիրուսային համաճարակի հետ կապված սահմանափակումներին։ Նախագահները տեսակոնֆերանսի միջոցով մասնակցել են «Աքկույու» ԱԷԿ-ի հիմնարկեքին և հանդիպել 2021թ. սեպտեմբերի 29-ին՝ Սոչիում։ Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում Պուտինն ու Էրդողանը հեռախոսով զրուցել են 13 անգամ, որոնցից վերջինը տեղի է ունեցել 2022-ի մարտի 6-ին։
ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտնում է, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը կքննարկեն Ուկրաինայում, Կովկասում, Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում, Կենտրոնական Ասիայում և Սևծովյան տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին վերաբերող հարցեր։ Բացի այդ՝ նախարարները կմշակեն Սիրիայի հարցով Աստանայի ձևաչափով հաջորդ եռակողմ գագաթնաժողովի ժամկետներն ու բովանդակությունը, որը պետք է անցկացվի այս տարի։ Լավրովն ու Չավուշօղլուն ծրագրում են նաև քննարկել լիբիական խնդիրը, նրանք կկենտրոնանան համապարփակ քաղաքական երկխոսության հետագա հաստատման և Լիբիայի սոցիալ-տնտեսական ու հասարակական կյանքը խաղաղ, կայուն հունի վերադարձնելու ուղիներ գտնելու վրա։
Բանակցությունները կանդրադառնան այնպիսի փոխշահավետ նախագծերի շուրջ համատեղ աշխատանքին, ինչպիսիք են Աքքույու ատոմակայանի կառուցումը և «Թուրքական հոսք» գազատարի շահագործումը։ Հանդիպման ընթացքում լուրջ ուշադրություն կդարձվի պատժամիջոցների աճի պայմաններում երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցության ամրապնդման, նորարարության և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում փոխգործակցության, տիեզերական հետազոտության և կորոնավիրուսային վարակի դեմ պայքարի հարցերի քննարկմանը։ Լավրովի և Չավուշօղլուի վերջին հանդիպումը կայացել է մարտի 10-ին՝ Անթալիայում, դիվանագիտական ​​ֆորումի շրջանակներում։

Переговоры Лаврова и Чавушоглу носят стратегический характер
«16 марта в Москву прибывает министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу, который проведет переговоры с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым по широкому кругу вопросов двусторонней и международной повестки дня», — говорится в сообщении МИД России.
Radar Armenia сообщает, что у лидеров стран Владимира Путина и Реджепа Тайипа Эрдогана близкие отношения, они динамично общаются, несмотря на ограничения, связанные с пандемией коронавируса. Президенты участвовали в закладке фундамента АЭС «Аккую» посредством видеоконференции. За последние несколько месяцев Путин и Эрдоган провели 13 разговоров по телефону, последний из которых состоялся 6 марта 2022 года.
По данным МИД России, стороны обсудят ситуацию на Украине, Кавказе, Ближнем Востоке, в Северной Африке, Центральной Азии и Черноморском регионе. Кроме того, министры проработают сроки и содержание очередного трехстороннего саммита в Астане по Сирии, который должен состояться в этом году. Лавров и Чавушоглу также планируют обсудить ливийский вопрос, сосредоточившись на дальнейшем налаживании всестороннего политического диалога и поиске путей возвращения социально-экономической и общественной жизни Ливии в мирное, стабильное русло.
Речь пойдет о совместной работе над взаимовыгодными проектами, такими как строительство АЭС «Аккую» и эксплуатация газопровода «Турецкий поток». В ходе встречи серьезное внимание будет уделено вопросам укрепления двустороннего торгово-экономического сотрудничества, инноваций, сотрудничества в сфере высоких технологий, космических исследований, борьбы с коронавирусом в условиях ужесточения санкций. Последняя встреча Лаврова и Чавушоглу состоялась 10 марта в Анталии в рамках дипломатического форума.