Շվեդիան 10 մլն դոլար է հատկացրել ուկրաինացի փախստականների աջակցմանը
Շվեդիայի կառավարությունը որոշել է լրացուցիչ միջոցներ տրամադրել Ուկրաինայի փախստականներին օգնելու համար՝ 100 մլն կրոն (10 մլն դոլար) չափով։ Այս մասին չորեքշաբթի, ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով հանձնակատար Գրանդիի հետ համատեղ ասուլիսում, հայտարարել է երկրի Միջազգային համագործակցության նախարար Մաթիլդա Էռնկրանսը։
«Շվեդիայի կառավարությունը լրացուցիչ մարդասիրական օգնություն է հատկացնում Ուկրաինային՝ 100 միլիոն կրոնի չափով: Օգնության ընդհանուր գումարն այժմ կազմում է ավելի քան 888 միլիոն կրոն (88 միլիոն դոլար)՝ 2022թ․ համար», - հստակեցրել է նախարարը։ Այդ միջոցները կուղարկվեն ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակ: «Փորձում ենք հետևել թվերին․ մինչ այժմ մենք պետք է ունենանք 2,1 կամ 2,2 միլիոն փախստական ​​Ուկրաինայից: Դա շատ արագ աճում է», - բացատրել է Գրանդին: Նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Մոլդովայում հատկապես ծանր իրավիճակ է ստեղծվել՝ կապված ուկրաինացի փախստականների հետ։

Швеция выделила $10 млн на поддержку украинских беженцев
Правительство Швеции приняло решение выделить дополнительные средства для помощи украинским беженцам в размере 100 миллионов крон (10 миллионов долларов). Об этом сообщила министр международного сотрудничества Матильда Эрнкранс на совместной пресс-конференции с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев Гранде в среду.
"Правительство Швеции предоставляет Украине дополнительную гуманитарную помощь в размере 100 миллионов крон. Общая сумма помощи в настоящее время составляет более 888 миллионов крон (88 миллионов долларов США) на 2022 год ․ ", - уточнила министр. Средства будут направлены в Управление Верховного комиссара ООН по делам беженцев. «Мы пытаемся следить за цифрами․ К настоящему времени у нас должно быть 2,1 или 2,2 миллиона беженцев из Украины. «Цифра растет очень быстро», — объяснил Гранди. Он обратил внимание на то, что ситуация в Молдове особенно сложная в отношении украинских беженцев.