Ալիևը Մոսկվայում և նոր դաշնակցային հռչակագիրը Ռուսաստանի հետ
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Իլհամ Ալիևը կհանդիպեն այսօր՝ փետրվարի 22-ին, Մոսկվայում․ հայտնում է Կրեմլի պաշտոնական կայքը։ Բանակցությունների ընթացքում երկու երկրների ղեկավարները նախատեսում են դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագիր ստորագրել։ Նշվում է, որ այս համաձայնագիրը Մոսկվայի և Բաքվի հարաբերությունները նոր՝ դաշնակցային մակարդակի կհասցնի։
Պուտինն ու Ալիևը կքննարկեն նաև, թե ինչպես են իրականացվում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ԼՂ վերաբերյալ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և 2021թ․ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ համաձայնագրերի կետերը, մասնավորապես՝ տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի վերականգնման միջոցառումները Հարավային Կովկասում։ Ալիևը Մոսկվա էր ժամանել նախօրեին։ «Վնուկովո-2» օդանավակայանում Ադրբեջանի ղեկավարին և նրա կնոջը՝ Մեհրիբան Ալիևային, դիմավորել են ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն և այլ պաշտոնյաներ։

Алиев в Москве и Декларация о союзническом взаимодействии с Россией
Президенты России и Азербайджана Владимир Путин и Ильхам Алиев встретятся сегодня, 22 февраля, в Москве, сообщает официальный сайт Кремля. В ходе переговоров лидеры двух стран планируют подписать декларацию о союзническом сотрудничестве. Отмечается, что это соглашение выведет отношения между Москвой и Баку на новый, союзнический уровень.
Путин и Алиев также обсудят реализацию пунктов трехстороннего соглашения от 26 ноября, 11 января 2020 года и 26 ноября 2021 года между Россией, Азербайджаном и Арменией, в частности меры по восстановлению экономических и транспортных связей на Южном Кавказе. Алиев приехал в Москву вчера. В аэропорту Внуково-2 азербайджанского лидера, его супругу Мехрибан Али встречали заместитель министра иностранных дел России Андрей Руденко и другие официальные лица.