Բայդենն ու Զելենսկին հեռախոսազրույց կունենան
Օգոստոսի 25-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կզանգահարի իր ուկրաինացի գործընկեր Վլադիմիր Զելենսկուն։ Այս մասին հայտնում է CNN-ը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբիին։
Առաջնորդները կքննարկեն Ուկրաինայի տարածքներում, այսպես կոչված, «հանրաքվեներ» անցկացնելու՝ Մոսկվայի պլանների մասին հաղորդագրությունները։
Քիրբին նշել է, որ ԱՄՆ-ն տեղեկություններ ունի այն մասին, որ առաջիկա մի քանի օրերին Ռուսաստանը կարող է «հանրաքվեներ» անցկացնել Ուկրաինայի Դոնեցկի, Լուգանսկի, Զապորոժյեի եւ Խերսոնի շրջաններում:
«Միացյալ Նահանգները և միջազգային հանրությունը հստակ հասկացրել են, որ Ուկրաինայի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու ցանկացած փորձ անօրինական կհամարվի»,- ընդգծել է Քիրբին:
Սպիտակ տան ներկայացուցիչը հավելել է, որ նախագահները կքննարկեն նաև Ուկրաինային ԱՄՆ-ի կողմից զենքի մատակարարման հարցերը։

Biden and Zelensky will have a telephone conversation
On August 25, US President Joe Biden will call his Ukrainian counterpart Vlodomir Zelensky. This is reported by CNN, citing the official representative of the White House, John Kirby.
The leaders will discuss reports about Moscow's plans to hold so-called "referendums" in the territories of Ukraine.
Kirby noted that the US has information that Russia may hold "referendums" in Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia, and Kherson regions of Ukraine in the next few days.
"The United States and the international community have made it clear that any attempt to establish control over the sovereign territory of Ukraine will be considered illegal," Kirby emphasized.
The representative of the White House added that the presidents would also discuss the issues of arms supply to Ukraine by the USA.