Երևանի տրամադրությունը, հոգսը և պատմությունը. «Երրորդ հանրապետությունը»՝ Կամո Արեյանի հետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Երրորդ հանրապետություն» հաղորդաշարի հյուրը Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Կամո Արեյանն է։ Զրույցի ընթացքում բանախոսն անդրադարձել է մի շարք կարևոր իրադարձությունների։ Մասնավորապես, անդրադառնալով երևանյան հին թաղերի և պատմամշակութային արժեք ունեցող պահպանված ու խնամված շենքերի ակնհայտ սակավությանը, բանախոսն ասել է.
«Մի քիչ հեռվից գամ`մեղադրելով նաև ինձ։ Երևանն ունեցել է փայլուն գլխավոր հատակագիծ՝ թամանյանական, այնտեղ կար ազգային, պետական մտածողություն, նաև` մեծ տեսլական։ Այն զուտ քաղաքաշինական փաստաթուղթ չէր, այլ պետական, ազգային։ Չեմ վախենում գնահատական տալ, վախենում եմ լինել դատավոր, որովհետև ում մեղադրեմ անցյալից, կասեն՝ ես հասցրի այդքան սխալվել, բա դո՞ւ ինչ ես արել»։
Արեյանի կարծիքով` հիշողության առումով քաղաքը պահպանելու հնարավորություն իրենք ունեցել են․ «Ես էլ եմ մեղավոր, իմ աչքի առաջ է եղել, ես էլ փոխքաղաքապետ էի՝ հնարավորություն չեմ ունեցել ի պաշտոնե այդ որոշման վրա ազդելու, սակայն ունեցել եմ իմ պատկերացումը։ Այդ հին Երևանը ուշացած իմիտացիա է, կարծես՝ երեխայի մանկական հիշողությունը ջրաներկով վերարտադրես թղթի վրա․ ի՞նչ հին Երևան այլևս»։
Բանախոսն անդրադարձել է նաև Կոնդ թաղամասի խնդիրներին.
«Կոնդի սոցիալականը եկել գերազանցել է Կոնդի պատմականին։ Կոնդի պատմականից էլ բան չի մնացել, դեմքը պահող բնակիչներն էլ չկան արդեն, և այն դարձել է ավելի շատ քաղաքաշինական, սոցիալական բեռ։ Այն պատմական գեղեցիկ ավանդույթից, որ ուներ Կոնդը՝ արևմտահայերով բնակեցված, գեղեցիկ մթնոլորտով, ազգագրությամբ, այսօր մնացել է շատ նվազ բան»։

The guest of the "Third Republic" program is Kamo Areyan, adviser to the mayor of Yerevan. During the conversation, the speaker referred to several important events. In particular, the speaker referred to the apparent scarcity of old Yerevan neighborhoods and preserved and well-maintained buildings of historical and cultural value.
"I came from a little distance, blaming myself as well. Yerevan had a brilliant master plan, Tasmanian style; there was national and state thinking and a grand vision. It was not just a city planning document but a state-national document. I'm not afraid to give an assessment; I'm so scared to be a judge because whoever I blame from the past will say: I managed to make so many mistakes, but what did you do?
According to Areyan, they had the opportunity to preserve the city in terms of memory, "I am also guilty, it happened in front of my eyes, I was also the deputy mayor, I did not have the opportunity to influence that decision in my position, but I had my idea. That old Yerevan is a belated imitation, as if you were reproducing a child's childhood memory with watercolors on paper. What is old Yerevan anymore?"
The speaker also referred to the problems of the Kond district.
"The social aspect of Kond has surpassed the historical of Kond. There is nothing left of Kondi's history, the residents who keep their faces are gone, and it has become more of an urban planning and social burden. Of the beautiful historical tradition that Kond had, inhabited by Western Armenians, with a beautiful atmosphere, ethnography, today there is very little left."