Տիեզերքի ամենահայտնի «լուսանկարիչը» 35 տարեկան է (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Լրացավ աշխարհում ամենահայտնի տիեզերական սարքավորումներից մեկի՝ «Հաբբլ» աստղադիտակի արձակման 35-ամյակը։ Այն ուղեծիր դուրս բերվեց 1990 թվականի ապրիլի 24-ին՝ դառնալով առաջին տիեզերական աստղադիտակը, որը հնարավորություն տվեց դիտարկել տիեզերքը մթնոլորտից դուրս՝ աննախադեպ պարզությամբ ու խորությամբ։
Այս ընթացքում «Հաբբլ»-ը դարձել է ոչ միայն գիտական նվաճումների խորհրդանիշ, այլ նաև այս աստղադիտակը դարձավ աշխարհի ամենահայտնի «լուսանկարիչներից» մեկը՝ ընդլայնելով տիեզերքի ուսումնասիրության սահմաններն ու բացելով նոր էջ մարդկության գիտական պատմության մեջ։
Նրա օգնությամբ կատարված ուսումնասիրությունները արմատապես փոխել են տիեզերքի կառուցվածքի և զարգացման վերաբերյալ գիտնականների պատկերացումները։
«Երբ մենք կառուցում էինք «Հաբբլ»-ը, փորձում էինք պատասխաններ գտնել կոնկրետ հարցերի՝ տիեզերքի ծագման ժամանակի, դրա չափերի և այլ նման խնդիրների շուրջ», – BBC-ին տված հարցազրույցում նշել է նախագծի նախկին համակարգող Հեյդի Համմելը,- «Բայց եթե այսօր կազմենք «Հաբբլ»-ի 10 ամենակարևոր գիտական հայտնագործությունների ցանկը, կտեսնենք, որ դրանց կեսը նույնիսկ ներառված չէր մեր նախնական առաջադրանքներում։ Մենք այն ժամանակ այնքան քիչ բան գիտեինք, որ նույնիսկ ճիշտ հարցեր չէինք կարող ձևակերպել»։
35 տարվա գործունեության ընթացքում «Հաբբլ»-ն ուսումնասիրել է շուրջ 55 հազար աստղագիտական օբյեկտ՝ սկսած փոքր էկզոմոլորակներից և թզուկ գալակտիկաներից մինչև տասնյակ հազարավոր լուսային տարիներ ընդգրկող միգամածություններ։ Նրա կատարած դիտարկումների հիման վրա գիտական մամուլում հրապարակվել է ավելի քան 22 հազար հոդված։ Աստղադիտակից Երկիր է փոխանցվել ավելի քան 400 տերաբայթ գիտական տեղեկատվություն։
Հոբելյանի պատվին NASA-ն և Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը (ESA) ավանդույթի համաձայն հրապարակել են վերջին ժամանակաշրջանում «Հաբբլ»-ի միջոցով արված ամենատպավորիչ լուսանկարները՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով աստղադիտակի՝ ինչպես գիտական, այնպես էլ մշակութային նշանակությունը։

The most famous "photographer" in the universe is 35 years old (PHOTOS)
The Hubble Space Telescope, one of the world's most famous space instruments, has turned 35. It was launched into orbit on April 24, 1990, becoming the first space telescope to observe the universe beyond the atmosphere with unprecedented clarity and depth.
During this time, Hubble has become a symbol of scientific achievement and one of the world's most famous "photographers"," expanding the boundaries of space exploration and opening a new page in mankind's scientific history.
The studies carried out with its help have radically changed scientists' ideas about the structure and development of the universe.
"When we built Hubble, we were trying to find answers to specific questions: the time of the universe's origin, its size, and other such issues," said Heidi Hammel, the former project coordinator, in an interview with the BBC. "But if we list the 10 most important scientific discoveries of Hubble today, we will see that half of them were not even included in our original tasks. We knew so little then that we could not formulate the right questions."
During its 35 years of operation, Hubble has studied about 55 thousand astronomical objects, ranging from small exoplanets and dwarf galaxies to nebulae spanning tens of thousands of light years. More than 22 thousand articles have been published in the scientific press based on its observations. More than 400 terabytes of scientific information have been transmitted from the telescope to Earth.
In honor of the anniversary, NASA and the European Space Agency (ESA) have traditionally published the most impressive photos taken by Hubble in recent times, once again emphasizing the telescope's scientific and cultural significance.