Հայտնաբերված կանաչ գիսաստղը քայքայվել է արևի մոտով անցնելիս
Նոր հայտնաբերված կանաչ գիսաստղը, ամենայն հավանականությամբ, մասնատվել է արևի մոտով անցնելիս՝ խափանելով անզեն աչքով դիտելու հույսերը:
Պլուտոնից այն կողմ գտնվող Օորտի ամպից ծագող SWAN գիսաստղը վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում տեսանելի էր հեռադիտակներով և աստղադիտակներով: Սակայն փորձագետները նշում են, որ այն, հավանաբար, չի դիմացել արևի մոտ վերջին անցմանը և արագորեն մարում է:
«Շուտով միայն փոշոտ քարակույտ կմնա», - գրել է ԱՄՆ ռազմածովային հետազոտությունների լաբորատորիայի աստղաֆիզիկոս Կարլ Բաթամսը:
Գիսաստղերը միլիարդավոր տարիներ առաջ առաջացած սառեցված գազերի և փոշու գնդեր են: Ժամանակ առ ժամանակ որոշ գիսաստղեր անցնում են ներքին արեգակնային համակարգով:
«Սրանք արեգակնային համակարգի ձևավորման ժամանակների մնացորդներ են», - ասել է Ջեյսոն Յաբարան՝ Արևմտյան Վիրջինիայի համալսարանի պլանետարիումի և աստղադիտարանի տնօրենը:
Այս նոր գիսաստղը հայտնաբերել են սիրողական աստղագետները, ովքեր նկատել են այն ՆԱՍԱ-ի և Եվրոպական տիեզերական գործակալության կողմից արևն ուսումնասիրելու համար գործարկված տիեզերանավի տեսախցիկով արված լուսանկարներում:

Green comet discovered disintegrated as it passed near the sun
A newly discovered green comet likely broke apart as it passed close to the sun, dashing any hopes of seeing it with the naked eye.
Comet SWAN originates in the Oort cloud beyond Pluto and has been visible to telescopes and telescopes for the past few weeks. But experts say it likely didn’t survive its last close approach to the sun and is fading rapidly.
“Soon, only a dusty pile of rocks will remain,” wrote Carl Bathams, an astrophysicist at the U.S. Naval Research Laboratory.
Comets are balls of frozen gas and dust formed billions of years ago. From time to time, some comets pass through the inner solar system.
“They are leftovers from the solar system’s formative years,” said Jason Yabarra, director of the West Virginia University Planetarium and Observatory.
This new comet was discovered by amateur astronomers who spotted it in photographs taken by a camera on a spacecraft launched by NASA and the European Space Agency to study the sun.