Մարդիկ պատրաստ են կարդալ AI-ի ստեղծած գրքերը
Մասնավոր Բոուդին քոլեջի (ԱՄՆ) գիտնականները հայտարարել են, որ ժամանակակից հասարակությունը պատրաստ է վճարել արհեստական բանականության (ԱԻ) ստեղծած բովանդակության համար․ հայտնում է The Conversation պարբերականը։
Մասնագետները փորձել են պարզել, թե արդյոք մարդիկ պատրաստ են սպառել և վճարել AI-ի կողմից գրված գրականության համար։ Փորձի շրջանակներում նրանք խնդրել են OpenAI-ի ChatGPT-4 chatbot-ին ստեղծել կարճ պատմություն հանրաճանաչ գիտաֆանտաստիկ գրող Ջեյսոն Բրաունի ոճով։ Այնուհետև կազմակերպիչները հավաքել են 650 մարդու, առաջարկելով 3,50 դոլար՝ արհեստական բանականությամբ ստեղծված պատմությունը կարդալու և գնահատելու համար։ Կարևոր է նշել, որ մասնակիցների միայն կեսն է գիտակցել, որ պատմությունը գրվել է AI-ի կողմից, իսկ մյուս կեսը մոլորության մեջ է ընկել՝ հավատալով, որ դա Ջեյսոն Բրաունի աշխատանքն է։
Պատմության առաջին կեսը կարդալուց հետո մասնակիցներին խնդրել են գնահատել գրական աշխատանքը՝ օրինակ, արդյոք նրանք կարծում են, որ դա կանխատեսելի է, հուզականորեն ներգրավող, հիշողություններ առաջացնող։ Նրանց նաև հարց են տվել՝ պատրա՞ստ են արդյոք վճարել պատմվածքի երկրորդ կեսը կարդալու համար։ Պարզվել է, որ գիտափորձի մասնակիցները, որոնք գիտեին, որ պատմությունը գրվել է AI-ի կողմից, շատ ավելի բացասական էին գնահատում աշխատանքը՝ ավելի կոշտ գնահատելով այնպիսի պարամետրերով, ինչպիսիք են կանխատեսելիությունը, վավերականությունը և հիշարժանությունը։ Այնուամենայնիվ, յուրաքանչյուր խմբի ընթերցողների մոտավորապես նույն մասն ասել է, որ կցանկանար շարունակել ընթերցանությունը և նույնիսկ պատրաստ է վճարել։
«Մեր արդյունքները մարտահրավեր են նետում նախորդ հետազոտություններին, որոնք ցույց են տալիս, որ մարդիկ նախընտրում են մարդու կողմից ստեղծված աշխատանքները, քան արհեստական բանականության կողմից ստեղծված աշխատանքները»,- ընդգծել են գիտնականները։
Մասնագետները նաև նկատել են, որ AI-ի գեներացրած բովանդակությունը կարող է պահանջարկ ունենալ, քանի որ դրա արտադրությունն ավելի էժան է նստում։

People are ready to read books created by AI
Scientists from the private Bowdoin College (USA) have announced that modern society is ready to pay for content created by artificial intelligence (AI), reports The Conversation.
The experts tried to find out whether people are willing to consume and pay for literature written by AI. As part of the experiment, they asked OpenAI's ChatGPT-4 chatbot to create a short story in the style of the popular science fiction writer Jason Brown. Then, the organizers gathered 650 people, offering $3.50 to read and rate the story created by artificial intelligence. It is important to note that only half of the participants realized that the story was written by AI, while the other half were mistaken, believing that it was the work of Jason Brown.
After reading the story's first half, the participants were asked to evaluate the literary work; for example, whether they thought it was predictable, emotionally engaging, or evocative. They were also asked whether they would be willing to pay to read the second half of the story. It turned out that participants in the experiment who knew that AI wrote the story rated the work much more negatively, rating it more harshly on parameters such as predictability, validity, and memorability. However, about the same proportion of readers in each group said they would like to continue reading and were willing to pay.
"Our results challenge previous research that shows that people prefer works created by humans to works created by artificial intelligence," the scientists emphasized.