Երկրի ցածր ուղեծիրը վտանգվա՞ծ է
Տիեզերական տարածքի անվտանգության ապահովումը այսօր աշխարհի համար առաջնահերթ խնդիր է դարձել. հայտնում է Reuters-ը Radar Armenia-ին։
Ըստ լրատվամիջոի՝ տիեզերական երթևեկության արագ աճը և արբանյակների կուտակումը սպառնում են Երկրի ցածր ուղեծրի անվտանգությանը: ՄԱԿ-ի Տիեզերական երթևեկության համակարգման խումբն արդեն հոկտեմբերին հայտարարել է, որ անհրաժեշտ են հրատապ միջոցառումներ՝ ուղեծրային օբյեկտների վերահսկման համար:
ԱՄՆ-ի Slingshot Aerospace ընկերության տվյալներով, ներկայումս Երկրի ցածր ուղեծրում գործում է ավելի քան 14,000 արբանյակ, որոնցից 3,500-ը՝ ոչ ակտիվ: Տիեզերական տարածքում կա մոտ 120 միլիոն բեկոր, որոնցից միայն մի քանի հազարն են բավականաչափ մեծ՝ հետևելու համար:
ՄԱԿ-ի Արտաքին տիեզերքի հարցերով գրասենյակի տնօրեն Աարտի Հոլլա-Մայնին շեշտում է, որ տիեզերական երթևեկության վերահսկողությունը կորցնելու ժամանակ չկա: Անհրաժեշտ է, որ պետական և մասնավոր օպերատորները փոխանակեն տեղեկություններ՝ հնարավոր բախումները կանխարգելելու համար:
Ներկայումս խոչընդոտներ կան տեղեկատվության փոխանակման գործում: Տարբեր երկրներ և ընկերություններ դժկամորեն են կիսվում տվյալներով՝ անվտանգության և առևտրային գաղտնիքների պահպանման պատճառով: Իրավիճակը ևս ավելի է բարդանում վերջերս տեղի ունեցած պատահարների՝ ինչպիսիք են չինական հրթիռային բեմի և ռուսական արբանյակի պայթյունները, որոնք ավելացրել են տիեզերական աղբի քանակը:
Այս տարածքը, որը համարվում է մարդկային գործունեության ամենաանդամալույծ հատվածը, կարևոր է գլոբալ հաղորդակցման, նավիգացիայի և գիտական հետազոտությունների համար: Slingshot Aerospace-ի հաշվարկներով՝ վերջին տարիներին արբանյակների մոտեցման դեպքերը աճել են 17%-ով: Դա ևս մեկ անգամ ընդգծում է միջազգային համագործակցության և տեղեկատվության բաց փոխանակման կարևորությունը տիեզերական տարածքի անվտանգության ապահովման համար:

Ensuring outer space security has become a priority issue for the world today. Reuters informs Radar Armenia.
According to the media, the rapid growth of space traffic and the accumulation of satellites threaten the safety of low Earth orbit.
According to the US company Slingshot Aerospace, more than 14,000 satellites are currently in low Earth orbit, of which 3,500 are inactive. There are about 120 million pieces of debris in space, only a few thousand of which are large enough to track.
Aarti Holla-Maine, director of the UN Office for Outer Space Affairs, stresses that there is no time to lose control of space traffic and that public and private operators must share information to prevent potential collisions.
Currently, there are barriers to information sharing, with various countries and companies reluctant to share data due to security and trade secrets.
This area is considered the most fragmented human activity essential for global communication, navigation, and scientific research. According to Slingshot Aerospace, satellite approaches have increased by 17% in recent years. This again emphasizes international cooperation and information on the importance of open exchange to outer space security.