Եվրամիության կառավարությունները ոչ պարտադիր, բայց դեռևս ազդեցիկ քվեարկությամբ բացահայտել են Չինաստանի կողմից արտադրված էլեկտրական մեքենաների ներմուծման ԵՄ մաքսատուրքերի վերաբերյալ բաժանված տեսակետները։ Քվեարկության մասին հայտնել են տեղյակ աղբյուրները: Եվրահանձնաժողովը, որը վերահսկում է դաշինքի առևտրային քաղաքականությունը, սահմանել է մինչև 37,6% ժամանակավոր մաքսատուրքեր Չինաստանից ներկրվող էլեկտրական մեքենաների վրա՝ հակազդելու «անարդար սուբսիդիաները»։
Աղբյուրները նշում են, որ ԵՄ տասնյակ անդամներ կողմ են քվեարկել մաքսատուրքերին, չորսը դեմ են քվեարկել, իսկ 11-ը ձեռնպահ են մնացել: ԵՄ-ի բնակչության 65%-ը ներկայացնող 15 անդամ երկրների որակյալ մեծամասնությունը դեմ է քվեարկել։ Գերմանական ավտոարտադրողները, որոնք անցյալ տարի իրենց վաճառքի մեկ երրորդը կատարել են Չինաստանում, ԵՄ-ին կոչ են արել հրաժարվել մաքսատուրքերից, որոնք կտարածվեն ոչ միայն չինական արտադրողների վրա, ինչպիսիք են BYD-ը, Geely-ն և SAIC-ը, այլ նաև Չինաստանում արտադրված արևմտյան ավտոարտադրողների մեքենաների, ինչպիսիք Tesla-ն և BMW-ն են:
Քվեարկության ժամանակ Ֆրանսիան, Իտալիան և Իսպանիան պաշտպանել են մաքսատուրքերը, իսկ Գերմանիան, Ֆինլանդիան և Շվեդիան ձեռնպահ են մնացել․ հայտնում են կառավարության աղբյուրները։

EU countries can't agree on tariffs on Chinese electric cars
European Union governments have revealed divided views on EU tariffs on imports of Chinese-made electric vehicles in a non-binding but still influential vote. The informed sources informed about the vote. The European Commission oversees the bloc's trade policy and has imposed provisional tariffs of up to 37.6% on electric car imports from China to counter "unfair subsidies."
Sources say that dozens of EU members voted in favor of the tariffs, four voted against, and 11 abstained. A qualified majority of 15 member states representing 65% of the EU population voted against it. German carmakers, which made a third of their sales in China last year, have called on the EU to waive the tariffs, which would apply to Chinese manufacturers such as BYD, Geely, and SAIC and Western cars made in China, of vehicles from automakers such as Tesla and BMW.
Government sources inform that France, Italy, and Spain supported the tariffs during the vote, while Germany, Finland, and Sweden abstained.