Սաակաշվիլիին խորհուրդ կտամ խորհուրդ չտալ, կամ՝ փոխել հասցեատիրոջը. Արսեն Խառատյան
«Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին բաց նամակով դիմել է Նիկոլ Փաշինյանին: Ասում է՝ Նիկոլ, ժամանակ չունես, հենց հիմա հայտարարիր ՀԱՊԿ-ից, ԱՊՀ-ից ու Եվրասիականից դուրս գալու մասին ու ԵՄ-ին, ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ճանապարհը բռնիր:
Լավ է ասում, սրտիցս է, միայն թե պիտի բացատրի, թե այդ ճանապարհը բռնած իր 10 տարվա քաղաքականությունն ինչո՞ւ մինչ օրս Վրաստանը չի հասցրել այդ կառույցներին անդամակցելուն:
Բայց սա դեռ մի կողմ. ամենամեծ ցինիզմը Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու խորհուրդն է, որտեղ նա բառացիորեն հետևյալն է ասում. «Դուք պետք է բաց հայտարարեք և անմիջապես խաղաղության պայմանագիր կնքեք Ադրբեջանի հետ»:
Սաակաշվիլիին փոխանցել է պետք, որ օր չի անցնում, որ Փաշինյանը չհայտարարի Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու պատրաստակամության մասին, ընդ որում՝ հենց արևմտյան հարթակներից: Այդ իր վաղեմի ընկեր Ալիևն է, որ ոչ միայն չի ուզում արևմտյան միջնորդությամբ խաղաղություն, այլև, Արևմուտքի երեսին թքելով, Պուտինի կողքից տեղ չի գնում, և հենց Ռուսաստանի միջնորդությամբ ու շահերի ներկայացմամբ է «խաղաղությունից» խոսում:
Ի դեպ, այս տարվա սեպտեմբերին Սաակաշվիլին ոչ միայն ծպտուն չհանեց էթնիկ զտումների՝ Բաքվի քաղաքականության մասին, այլև անթաքույց հրճվանքով շնորհավորում էր Ալիևին և Ադրբեջանի ժողովրդին՝ Արցախը հայաթափելու կապակցությամբ: Հիմա էլ իրեն իրավունք է վերապահում բացատրել, թե «խաղաղության հասնելը որքան կարևոր է»:
Նախկին նախագահին խորհուրդ կտամ զերծ մնալ բաց նամակներ գրելուց, իսկ եթե իրոք մի լավ բան է ուզում անել, ապա կոչ եմ անում այսօր ևեթ կապվել իր խորհրդի իրական հասցեատիրոջ՝ Իլհամ Ալիևի հետ և հորդորել նրան այս ամսվա վերջին Բրյուսել գնալ՝ Փաշինյանի հետ խաղաղության պայմանագիր քննարկելու»:

I will advise Saakashvili not to advise or to change the addressee. Arsen Kharatyan
"Former President of Georgia Mikheil Saakashvili addressed Nikol Pashinyan with an open letter. He says: Nikol, you don't have time. Now, announce the withdrawal from the CSTO, CIS, and Eurasian and take the path to joining the EU and NATO.
He says it well from my heart, but he will have to explain why his 10-year policy, which has taken that path, has not led Georgia to join these structures.
But this is still aside. The most extraordinary cynicism is the advice to conclude a peace treaty with Azerbaijan, where he says the following: "You should make an open declaration and immediately sign a peace treaty with Azerbaijan."
Saakashvili said that not a day passes without Pashinyan announcing his readiness to sign a peace treaty with Azerbaijan and from Western platforms. It is his old friend Aliyev who not only does not want peace through Western mediation, but spitting in the face of the West, he does not go anywhere on Putin's side and speaks of "peace" through the mediation and representation of Russia's interests.
By the way, in September of this year, Saakashvili not only revealed the ethnic cleansing policy of Baku but also congratulated Aliyev and the people of Azerbaijan with undisguised delight on the depopulation of Artsakh. Even now, he reserves the right to explain "how important it is to achieve peace."
I will advise the former president to refrain from writing open letters. If he wants to do something good, I urge him to contact the actual addressee of his council, Ilham Aliyev, and to go to Brussels at the end of this month to discuss a peace treaty with Pashinyan.