Հիսուսի արձանը` արգելել, հանձնաժողովը` դադարեցնել. Լևոն Տեր-Պետրոսյան
Որքան սրվում է ներքաղաքական իրավիճակը, այնքան թուլանում են Հայաստանի դիրքերը հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման, առանց այդ էլ չափազանց բարդ, առաջիկա բանակցություններում։ Այս առումով 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի ստեղծումը ոչ միայն չի նպաստում ներքաղաքական իրավիճակի լիցքաթափմանը, այլև ընդհակառակը, ավելի է սրում այն, ըստ էության, ծառայելով բացառապես մեր հակառակորդների շահերին։ Ուստի ես կոչ կանեի ժամանակավորապես դադարեցնել այդ հանձնաժողովի գործունեությունը և 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների քննությանն անդրադառնալ ավելի բարենպաստ և հանդարտ իրավիճակում։
2. Հիսուս Քրիստոսի արձանի կանգնեցման գաղափարի մասին
Քանի որ խնդիրը վերաբերում է բացառապես Հայ առաքելական եկեղեցու իրավասության ոլորտին, որին պետությունն անգամ միջամտելու իրավունք չունի, ապա, իմ խորին համոզմամբ, Հայոց եկեղեցու Գերագույն հոգևոր խորհուրդն, ըստ արժանվույն գնահատելով հանդերձ ազգային բարերար Գագիկ Ծառուկյանի անժխտելի երախտիքը եկեղեցաշինության գործում, այնուամենայնիվ պետք է կտրականապես մերժի այդ գաղափարը, որովհետև այն հակասում է Հայոց եկեղեցու 1700-ամյա պատմության սրբագործված ավանդույթին»։

Комиссию распустить, статую Христа запретить! -  Левон Тер-Петросян о наболевшем
Чем больше ухудшается внутриполитическая ситуация, тем слабее позиции Армении в предстоящих переговорах по нормализации армяно-турецко-азербайджанских отношений, которые и так крайне непросты. В этом отношении создание комиссии по расследованию событий 44-дневной войны не только не способствует деэскалации внутриполитической обстановки, но, наоборот, обостряет ее, фактически обслуживая исключительно интересы наших противников. Поэтому я призывал бы к временной приостановке деятельности этой комиссии, и вернуться к расследованию обстоятельств 44-дневной войны в более благоприятной, спокойной обстановке.
2. Об идее возведения статуи Иисуса Христа
Поскольку вопрос касается исключительно сферы компетенции Армянской Апостольской Церкви, в которую государство не имеет права вмешиваться, я глубоко убежден, что Верховный Совет Армянской Церкви, принимая во внимание неоспоримую благодетель Гагика Царукяна в постройке церквей, всё-же должен категорически отвергнуть эту идею, ибо она противоречит священной традиции 1700-летней истории Армянской Церкви».