«Բարձր ենք գնահատում ՄԱԿ-ի կառույցների աջակցությունը». Սարգսյան
Նոյեմբերի 6-8-ը Մոնտենեգրոյում ընթացող Աղետների ռիսկի նվազեցման Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի 2024 թվականի տարածաշրջանային պլատֆորմի շրջանակում ելույթով հանդես է եկել ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը։
Ելույթի տեքստն ամբողջությամբ՝ ստորև․
«Ձե՛րդ գերազանցություններ, հարգելի՛ պատվիրակներ,
Հայաստանի կառավարության անունից պատիվ ունեմ մասնակցելու այս կարևոր երկխոսությանը՝ աղետների ռիսկի նվազեցման 2024 թվականի տարածաշրջանային պլատֆորմի շրջանակներում: Ռիսկերի արագ փոփոխվող լանդշաֆտը համապարփակ, ներառական և կայուն ջանքեր է պահանջում՝ արձագանքելու ինչպես նոր, այնպես էլ առաջացող ռիսկերին՝ միևնույն ժամանակ շարունակելով մեղմացնել խոցելիության երկարատև գործոնները:
Մենք ընդունում ենք, որ խոցելի խմբերի լիարժեք մասնակցության ապահովումը կարևոր նշանակություն ունի դիմակայուն հասարակության ստեղծման համար: Այս նպատակին հասնելու համար 2023 թ. հոկտեմբերին հաստատված աղետների ռիսկի կառավարման մեր նոր ռազմավարության մեջ մեծ ուշադրություն է դարձվում ներառական կառավարմանը: Ազգային քաղաքականությունը հատուկ մշակված է ԱՌՆ գործընթացների յուրաքանչյուր փուլում կանանց, երեխաներին, տարեցներին և հաշմանդամություն ունեցող անձանց ընդգրկելու համար՝ սկսած ռիսկերի գնահատումից մինչև քաղաքականության մշակում և իրականացում:
Լավագույն փորձը ներառում է տեղական ռիսկերի նվազեցման նախաձեռնությունների խթանում, որոնք արտացոլում են այդ խոցելի խմբերի շահերը: Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և աղետների ռիսկի նվազեցման ազգային պլատֆորմի հետ համագործակցության շնորհիվ մենք իրականացնում ենք կարողությունների զարգացման և վերապատրաստման նպատակային նախաձեռնություններ՝ ապահովելով, որ այդ խմբերը ոչ միայն ներգրավված լինեն, այլև ակտիվորեն մասնակցեն որոշումների կայացման գործընթացին:
Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին բնական աղետները շեշտեցին բոլոր շահագրգիռ կողմերի ներգրավման խիստ անհրաժեշտությունը: Մասնավորապես, 2024 թ. մայիսին Հայաստանի հյուսիսային շրջաններում տեղի ունեցած հանկարծակի ջրհեղեղները աղետների ռիսկի կառավարման ազգային և միջազգային միջոցառումներին զուգահեռ՝ կարևորեցին տեղական համայնքների և խոցելի խմբերի ներգրավվածությունը պատրաստվածության և արձագանքման ջանքերում: Մենք նաև բարձր ենք գնահատում ՄԱԿ-ի կառույցների ներգրավումն ու աջակցությունը հետաղետային կարիքների գնահատման գործընթացում։
Այս փորձը ձևավորել է մեր ընթացիկ քաղաքականությունը՝ ապահովելով ԱՌՆ ռազմավարությունների ապակենտրոնացում և համայնքային կողմնորոշում: Կայունության բարձրացումը չի կարող իրականացվել վերևից ներքև սկզբունքով. այն պետք է արտացոլի բնական աղետների հետևանքների դեմ պայքարի առաջնագծում գտնվողների գիտելիքները, կարիքներն ու հնարավորությունները: Սա հանգեցրել է բարեփոխումների, որոնք պետք է ամրապնդեն տեղական կառավարման կառույցները և ընդլայնեն համագործակցությունը պետական կառույցների և ոչ պետական շահագրգիռ կողմերի միջև, ինչպիսիք են տեղական հասարակական կազմակերպությունները և համայնքային ղեկավարները՝ ապահովելով աղետների դեմ պայքարի մեր համակարգերի ավելի ընդգրկուն և հարմարվողական բնույթը:
Տեղական համայնքների գիտելիքների օգտագործումը աղետների ռիսկի նվազեցման և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության նկատմամբ մեր մոտեցման առանցքային տարրն է:
Հայաստանի գյուղական բնակավայրերում տեղական պրակտիկաները, ինչպիսիք են ջրային ռեսուրսների կառավարման ավանդական համակարգերը և հողօգտագործման մեթոդները, անգնահատելի աղբյուր են էկոլոգիական ռիսկերի և խոցելիությունների ըմբռնման համար: Քաղաքային զարգացման մեջ շոշափելի արդյունքների հասնելու և ռիսկերը հաշվի առնող վարքագիծը փոխելու, տնտեսությունը կլիմայի փոփոխությանը հարմարեցնելու և կենսունակ հասարակության զարգացման համար անվտանգ միջավայր ստեղծելու համար չափազանց կարևոր է բազմակողմ մոտեցումը, որը հաշվի է առնվում օրենսդրական դաշտի նոր փոփոխություններում:
Մասնավոր հատվածի ներգրավումը ԱՌՆ համապարփակ ռազմավարության կարևոր մասն է: Մասնավոր հատվածը վերահսկում է կարևոր ենթակառուցվածքներ, մատակարարման շղթաներ և ռեսուրսներ, ինչն անհրաժեշտ է դարձնում աղետներին արդյունավետ պատրաստվածության և արձագանքման մեջ նրա մասնակցությունը: Մենք գտնվում ենք համայնքային կամավոր կազմակերպությունների առաջխաղացման մեխանիզմների նորոգման գործընթացում՝ տեղական բնակչության մասնակցությունն ավելի լավ իրականացնելու համար:
Բացի այդ,րթակները գրավում են նաև երիտասարդներին և երեխաներին, ովքեր հետաքրքրված են ռոբոտաշինությամբ, արհեստական բանականությամբ և այլ տեխնոլոգիաներով, ինչը ոչ միայն օգնում է համապատասխանեցնել պետական և մասնավոր շահերը, այլև թույլ է տալիս գործարարությանն ակտիվ դեր ունենալ դիմակայուն համայնքներ ստեղծելու մեջ»:

"We highly appreciate the support of UN structures." Sargsyan
Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan made a speech within the Europe and Central Asia 2024 Regional Platform for Disaster Risk Reduction in Montenegro on November 6-8.
The full text of the speech is below.
"Your excellencies, distinguished delegates,
I am honored to participate in this critical dialogue within the 2024 Regional Platform for Disaster Risk Reduction framework on behalf of the Government of Armenia. The rapidly changing risk landscape requires comprehensive, inclusive, and sustained efforts to respond to new and emerging risks while continuing to mitigate long-standing vulnerability factors.
We recognize that ensuring the full participation of vulnerable groups is critical to building a resilient society. To achieve this goal, our new disaster risk management strategy, approved in October 2023, strongly emphasizes inclusive management. The national policy is designed to include women, children, the elderly, and persons with disabilities at every stage of the DRR processes, from risk assessment to policy development and implementation.
Best practices include promoting local risk reduction initiatives that reflect the interests of these vulnerable groups. Through partnerships with civil society organizations and the National Platform for Disaster Risk Reduction, we implement targeted capacity-building and training initiatives, ensuring that these groups are engaged and actively participate in decision-making.
The recent natural disasters in Armenia emphasized the critical need to involve all stakeholders. In particular, in May 2024, Flash floods in northern Armenia, alongside national and international disaster risk management measures, highlighted the importance of involving local communities and vulnerable groups in preparedness and response efforts. We also appreciate the involvement and support of UN structures in the post-disaster needs assessment process.
This experience has shaped our current policies, ensuring decentralization and community orientation of SRR strategies. Increasing sustainability cannot be done in a top-down manner. It should reflect the knowledge, needs, and capabilities of those on the front lines of dealing with the effects of natural disasters. This has led to reforms to strengthen local governance structures and enhance collaboration between government agencies and non-government stakeholders such as local NGOs and community leaders, ensuring our disaster response systems' more inclusive and adaptive nature.
Harnessing local communities' knowledge is critical to our approach to adaptation to disaster risk reduction and climate change.
Local practices in rural Armenia, such as traditional water resource management systems and land use practices, are invaluable for understanding ecological risks and vulnerabilities. A multi-pronged approach, which is considered in the new legislative framework changes, is crucial to achieving tangible results in urban development, changing risk-taking behavior, adapting the economy to climate change, and creating a safe environment for the development of a vibrant society.
The private sector's involvement is an integral part of a comprehensive strategy for ADR. The private sector controls critical infrastructure, supply chains, and resources, making it essential for effective disaster preparedness and response. We are revamping the mechanisms for promoting community voluntary organizations to engage the local population better.
In addition, the workshops attract young people and children interested in robotics, artificial intelligence, and other technologies, which helps align public and private interests and allows businesses to play an active role in creating resilient communities.