Team-ը դառնում է Թումոյի գլխավոր տեխնոլոգիական գործընկերը Հայաստանում
Team Telecom Armenia-ն կաջակցի Թումոյի` ժամանակակից տեխնոլոգիական կրթությունը Հայաստանի բոլոր պատանիներին հասանելի դարձնելու առաքելությանը: Team-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը և Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը Թումո Երևանում ստորագրեցին հուշագիր, ըստ որի՝ ընկերությունը 50% զեղչով ինտերնետ կտրամադրի Հայաստանում գործող և հետագայում բացվող Թումո կենտրոններին ու տուփերին՝ հետագայում անվճարի անցնելու պայմանով:
Նորագույն NGN ցանցի շնորհիվ, որը կառուցվում է Հայաստանի ողջ տարածքում, Team-ը կկարողանա տրամադրել գերարագ ինտերնետ Թումո ուսանողների կրթական գործընթացն անխափան իրականացնելու համար։
Կարևորելով այս համագործակցության մեկնարկը՝ Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը շեշտեց, որ կրթության ու տեխնոլոգիաների ոլորտներին աջակցելն իրենց համար առաջնահերթություն է:
«Team-ն ու Թումոն ունեն նույն առաքելությունը, բայց տարբեր ոլորտներում։ Մեր դեպքում՝ Հայաստանի բոլոր բնակիչներին որակյալ ու գերարագ ինտերնետի, իսկ Թումոյի դեպքում՝ ժամանակակից տեխնոլոգիական կրթության ապահովումն է։ Միավորելով մեր ուժերը՝ նպաստելու ենք Հայաստանի բոլոր մարզերի պատանիների կրթության որակի բարձրացմանը, ինչպես նաև համայնքների ակտիվացմանը»:
Այս պահին Team-ի գերարագ ինտերնետով են ապահովվում 10 Թումո տեղանքներ՝ կենտրոններ ու տուփեր: Ինտերնետի տրամադրման գործընթացը լինելու է շարունակական՝ ընդգրկելով Թումո Հայաստան նախագծի շրջանակում բացվող բոլոր Թումո կենտրոններն ու տուփերը:
«Մասնավոր սեկտորի ներգրավվածությունը կրթության զարգացման գործում նույնքան կարևոր է, որքան ինտերնետը՝ 21-րդ դարի կրթության կազմակերպման համար: Համոզված եմ, որ այս և նման համագործակցությունների շնորհիվ մեկ օր առաջ կկարողանանք ապագայի հմտությունները հասանելի դարձնել Հայաստանի բոլոր պատանիներին», - նշեց Թումոյի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը:
Շարունակելով իրագործել Հայաստանի ողջ տարածքում նորարարական կրթության հավասար հասանելիության ապահովման իր նպատակը՝ Թումոն նախատեսում է 16 կենտրոնից և 110 տուփից բաղկացած ցանց կառուցել՝ ապահովելով յուրաքանչյուր շաբաթ 80,000 պատանիների կրթական առօրյան ծրագրի շրջանակում:
Բացի այդ, հուշագիրը համագործակցություն է սահմանում ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող Թումո լաբեր նախագծի և 42 Երևան ծրարգրավորման դպրոցի հետ, որի շրջանակում Team-ի մասնագետները կիրականացնեն կրթական հանդիպումներ և ծրագրեր այս նախագծերում ներգրավված ուսանողների հետ։

The team becomes Tumo's leading technology partner in Armenia
Team Telecom Armenia will support Tumo's mission to make modern technology education accessible to all youth in Armenia. General Director of Team Hayk Yesayan and Director of Tumo Creative Technologies Center Marie Lou Papazyan signed a memorandum at Tumo Yerevan, according to which the company will provide Internet at a 50% discount to existing and future Tumo centers and boxes in Armenia, with the condition that it will be accessible in the future.
Thanks to the newest NGN network, built throughout Armenia, the Team will be able to provide high-speed Internet for the uninterrupted educational process of Tumo students.
Highlighting the start of this cooperation, Team Telecom Armenia General Director Hayk Yesayan emphasized that supporting the education and technology sectors is a priority for them.
"Team and Tumo have the same mission, but in different areas. In our case, it provides high-quality and high-speed Internet to all residents of Armenia. In the case of Tumo, it is providing modern technological education. By joining our forces, we will contribute to improving the quality of education for the youth of all regions of Armenia and activating communities."
Currently, 10 Tumo locations—centers and boxes—provide high-speed Internet for Team. The Internet will be delivered continuously, including to all Tumo centers and boxes opened within the framework of the Tumo Armenia project.
"The involvement of the private sector in the development of education is as important as the Internet in the organization of education in the 21st century. I am sure that thanks to this and similar cooperation, we will be able to make the skills of the future available to all the youth of Armenia one day earlier," said Tumo director Marie Lou Papazyan.
Continuing to realize its goal of providing equal access to innovative education throughout Armenia, Tumo plans to build a network of 16 centers and 110 boxes, providing an educational routine for 80,000 youth every week within the program.
In addition, the memorandum establishes cooperation with the EU-funded Tumo lab project and 42 Yerevan programming school, within the framework of which Team specialists will conduct educational meetings and programs with students involved in these projects.