Արցախի շրջափակումը ցեղասպանական է իր նպատակադրմամբ․ Լեմկինի ինստիտուտ
Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը վշտացած է քառասունամյա Կ.Հովհաննիսյանի վախճանի լուրից, որը 2023 թվականի օգոստոսի 15-ին սովից մահացել էր Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հետևանքով, ինչի մասին են վկայում դատաբժշկի զեկույցները, նշված է ինստիտուտի հայտարարության մեջ:
«Արցախի շրջափակումը, որը շարունակվում է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից, աճող թերսնման, վիժումների և բժշկական բարդությունների պատճառ է դարձել՝ բավարար սնուցման և բժշկական օգնության հասանելիության բացակայության պատճառով: Այժմ շրջափակումը սկսել է հանգեցնել սովից Արցախի հայ քաղաքացիների մահվան։
Այս շրջափակումը ցեղասպանական է իր նպատակադրմամբ, այն է՝ վերացնել Արցախի հայ բնակչությանը՝ կա՛մ զանգվածային տեղահանման, կա՛մ զանգվածային սովի միջոցով: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ինքը բազմիցս ասել է այդ մասին, այդ թվում՝ 2023 թվականի մայիսի 29-ի իր հայտարարության մեջ, երբ սպառնացել է. «Երրորդ հրավեր չի լինելու։ Կամ նրանք իրենք կգան մեզ մոտ խոնարհաբար, կամ իրադարձությունները կզարգանան այլ ուղղությամբ։ Մենք բոլոր հնարավորություններն ունենք այդ տարածաշրջանում ցանկացած գործողություն իրականացնելու։ Ուստի «խորհրդարանը» պետք է լուծարվի, իրեն «նախագահ» կոչող տարրը պետք է հանձնվի, բոլոր «նախարարները», «պատգամավորները» և մյուսները պետք է արդեն լքեն իրենց պաշտոնները։ Միայն այս դեպքում կարելի է խոսել ցանկացած տեսակի համաներման մասին»։
Լեմկինի ինստիտուտը ցանկանում է պարզաբանել, որ այնպիսի առաջնորդներ, ինչպիսիք են Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և այլ ղեկավարներ, անպատժելիության մթնոլորտ են ստեղծել Ալիևի համար և ուղղակի պատասխանատվություն են կրում Կ.Հովհաննիսյանի մահվան, ինչպես նաև ցանկացած այլ անձի համար, որը կարող է մահանալ շրջափակման հետևանքով:
Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը ցանկանում է ևս մեկ անգամ հստակեցնել, որ ցանկացած անհատ և/կամ պետություն, որը թույլ է տալիս Ադրբեջանին շրջափակման մեջ պահել Արցախը, լինի դա ուղղակիորեն արտաքին օգնության միջոցով, թե անուղղակիորեն՝ դիվանագիտական գործիքների օգտագործման պասիվությամբ, նույնպես պատասխանատվություն են կրում ցեղասպանության համար և այս ոճրագործությանը մեղսակից լինելու համար կարող են դատական պատասխանատվության ենթարկվել։ Հրատապ է, որ միջազգային առաջնորդները անհապաղ քայլեր ձեռնարկեն Ադրբեջանի դեմ՝ Արցախի Հանրապետությունում հետագա մահերը կանխելու համար»,– ասվում է հայտարարության մեջ։

Блокада Арцаха носит геноцидный характер. Институт Лемкина
Институт предотвращения геноцида им. Лемкина опечален известием о гибели 40-летнего К. Ованесяна, умершего от голода 15 августа 2023 года в результате блокады Азербайджаном Республики Арцах, о чем свидетельствует судебно-медицинская экспертиза, говорится в сообщении института.
«Блокада Арцаха, продолжающаяся с 12 декабря 2022 года, привела к росту недоедания, выкидышей и медицинских осложнений из-за отсутствия доступа к адекватному питанию и медицинской помощи. Теперь блокада стала приводить к гибели от голода армянских граждан Арцаха.
Эта блокада является геноцидом по своей цели, а именно уничтожить армянское население Арцаха путем массового переселения или массового голода. Об этом много раз говорил и сам президент Азербайджана Ильхам Алиев, в том числе в своем заявлении от 29 мая 2023 года, когда пригрозил: "Третьего приглашения не будет. Либо они сами смиренно придут к нам, либо события будут развиваться в другом направлении. У нас есть все возможности для проведения любых операций в этом регионе. Поэтому «парламент» должен быть распущен, элемент, именующий себя «президентом», должен сдаться, все «министры», «депутаты» и прочие уже должны покинуть свои посты. Только в этом случае можно говорить о какой-либо амнистии».
Институт Лемкина хотел бы уточнить, что такие лидеры, как президент Турции Эрдоган, президент России Владимир Путин, председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, председатель Европейского совета Шарль Мишель, президент Франции Эммануэль Макрон, канцлер Германии Олаф Шольц, президент США Джо Байден, США Госсекретарь Энтони Блинкен и другие лидеры создали для Алиева атмосферу безнаказанности и несут прямую ответственность за гибель К. Ованесяна, а также всех, кто может погибнуть в результате блокады.
Институт предотвращения геноцида им. Лемкина хотел бы повторить, что любое лицо и/или государство, которое позволяет Азербайджану блокировать Арцах, будь то прямо через иностранную помощь или косвенно, через пассивное использование дипломатических инструментов, также несет ответственность за геноцид и может быть привлечено к ответственности за соучастие в этом преступлении. Необходимо, чтобы международные лидеры предприняли немедленные действия против Азербайджана, чтобы предотвратить дальнейшие смерти в Республике Арцах", - говорится в заявлении.