Տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի արտահերթ նիստ
ՀՀ ԱԳՆ-ից տեղեկացնում են, որ սեպտեմբերի 13-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ ՀԱՊԿ-ում ՀՀ մշտական և լիազոր ներկայացուցիչ Վիկտոր Բիյագովի նախագահությամբ կայացել է ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի արտահերթ նիստը, որին մասնակցում էին ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը և ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը։
«Նիստի ժամանակ ՀՀ ներկայացուցիչը ՀԱՊԿ ՄԽ անդամներին է ներկայացրել տեղեկատվություն այն մասին, որ սեպտեմբերի 13-ին՝ կեսգիշերից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքը և հրադադարի ռեժիմը, սադրիչ և ագրեսիվ գործողություններ են իրականացրել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ որոշ ուղղություններում դիրքային առաջխաղացման փորձեր իրականացնելով։ ՀՀ զինված ուժերը բերվել են բարձր մակարդակի ռազմական պատրաստության և անցել իրենց վստահված հատվածների պաշտպանությանը։ Ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունները համարվում են ՀԱՊԿ անդամ պետություն հանդիսացող Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության կոպիտ խախտում, իսկ իրավիճակը կարող է հանգեցնել լայնամասշտաբ զինված հակամարտության:
Վիկտոր Բիյագովը նշել է, որ Հայաստանը, դիմելով ՀԱՊԿ-ում իր դաշնակիցներին, ակնկալում է նրանցից գործուն հավաքական քայլեր Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ապահովման համար՝ ՀԱՊԿ կանոնադրության շրջանակներում։ Նա վստահություն է հայտնել, որ ՀԱՊԿ մեխանիզմներն ի վիճակի են զսպել ագրեսորին»։

An extraordinary session of the CSTO Permanent Council took place.
The RA Foreign Ministry informs that on September 13, at the initiative of the Armenian side, an extraordinary session of the CSTO Permanent Council was held under the chairmanship of Victor Biyagov, the Permanent and Plenipotentiary Representative of the Republic of Armenia to the CSTO, which was attended by CSTO Deputy Secretary General Valery Semerikov and CSTO Joint Staff Chief Anatoly Sidorov.
"During the meeting, the RA representative presented information to the members of the CSTO Central Committee that on September 13, after midnight, the armed forces of Azerbaijan, grossly violating international law and the ceasefire regime, carried out provocative and aggressive actions against the sovereign territory of Armenia, attempts of positional advancement in some directions carrying out. The RA armed forces were brought to a high level of military training and went to defend their entrusted areas. The actions of the Azerbaijani armed forces are considered a gross violation of the territorial integrity and sovereignty of Armenia, a CSTO member state. The situation may lead to a large-scale armed conflict.
Victor Biyagov noted that Armenia, addressing its allies in the CSTO, expects practical collective steps to ensure the security, territorial integrity, and sovereignty of the Republic of Armenia within the framework of the CSTO Charter. He expressed confidence that the CSTO mechanisms can restrain the aggressor."