Պետական դավաճանություն՝ թշնամու կողմն անցնելով և լրտեսությամբ. նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ
ՀՀ դատախազության և ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության ակտիվ համագործակցությամբ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել առերևույթ թշնամու կողմն անցնելու, ինչպես նաև լրտեսությամբ դրսևորված՝ պետական դավաճանության դեպքերի վերաբերյալ:
Մասնավորապես, 2022թ. օգոստոսի 10-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ ԱԱԾ հակահետախուզության դեպարտամենտից ստացվել է առերևույթ հանցանքների մասին պատշաճ հաղորդում՝ ՀՀ քաղաքացի Վ. Ղ.-ի կողմից պետական դավաճանություն կատարելու, ինչպես նաև օտարերկրյա քաղաքացու կողմից լրտեսություն կատարելու առերևույթ դեպքերի վերաբերյալ:
Մասնավորապես, ըստ առկա փաստական տվյալների՝ ՀՀ քաղաքացի Վ. Ղ.-ն, 2017թ. հավաքագրվելով օտարերկրյա պետության հատուկ ծառայությունների կողմից, թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար այլ տեսակի օգնություն է ցույց տվել նրանց, իր նախաձեռնությամբ կապ է հաստատել Վրաստանում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանության աշխատակիցների հետ, իսկ 2022թ. հունիսի 7-ին «Բագրատաշեն» սահմանային անցակետով ՀՀ-ից հեռանալուց հետո օգոստոսի 7-ին տեսաուղերձով դիմելով Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահին՝ հայտարարել է, որ հրաժարվում է ՀՀ քաղաքացիությունից և ցանկանում է ստանալ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիություն: Այդ կերպ կատարվել Է պետական դավաճանություն, որն  արտահայտվել են թշնամու կողմն անցնելով, լրտեսությամբ՝ ի վնաս ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության:
Բացի այդ, 2022թ. օգոստոսի 10-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ ԱԱԾ հակահետախուզության դեպարտամենտից ստացվել է առերևույթ հանցանքների մասին պատշաճ հաղորդում՝ ՀՀ քաղաքացի Ի. Վ.-ի կողմից պետական դավաճանություն կատարելու, ինչպես նաև օտարերկրյա քաղաքացու կողմից լրտեսություն կատարելու առերևույթ դեպքերի վերաբերյալ:
Մասնավորապես, ըստ առկա փաստական տվյալների՝ ՀՀ քաղաքացի Ի. Վ.-ն, բնակվելով Թուրքիայի Հանրապետության Ստամբուլ քաղաքում և հավաքագրվելով օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների կողմից, 2022թ. ընթացքում «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում կատարած հրապարակումներում բացահայտորեն հանդես է եկել հակահայկական հայտարարություններով, որոնցում գովաբանել է ադրբեջանական իշխանություններին, նրանց վարած քաղաքականությունը, քննադատել 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից սկսված արցախա-ադրբեջանական պատերազմի ժամանակ հայկական զինված ուժերի գործողությունները, ինչպես նաև դիմելով Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահին՝ խնդրել է իրեն շնորհել Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիություն և հնարավորություն տալ բնակվել ու աշխատել Ստեփանակերտ քաղաքում՝ Ադրբեջանի Հանրապետության իրավազորության ներքո: Այդ կերպ նա առերևույթ կատարել է պետական դավաճանություն, որն արտահայտվել է թշնամու կողմն անցնելով և լրտեսությամբ՝ ի վնաս ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության:
Նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 10.08.2022թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 424-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է երկու առանձին քրեական վարույթ:
Իրականացվում են անհետաձգելի քննչական և վարույթային գործողություններ՝ նշված անձանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Госизмена путем перехода на сторону врага и шпионаж. Возбуждено уголовное дело
В результате предпринятых мер при активном содействии Прокуратуры РА и СНБ РА были получены фактические данные о случаях явного перехода на сторону противника, а также о случаях государственной измены, проявляющейся в шпионаже.
В частности 10 августа в следственное управление СНБ РА поступило сообщение от контрразведывательного управления СНБ РА о предполагаемых преступлениях, гражданина РА В. Г. По имеющимся данным, гражданин В.Г., в 2017 г.  будучи завербован спецслужбами иностранного государства, оказывал им помощь для осуществления враждебной деятельности, по собственной инициативе установил контакт с сотрудниками Посольства Азербайджанской Республики в Грузии, а 7 июня 2022 года, находясь в Грузии выпустил с видеообращением к президенту Азербайджанской Республики заявив, что отказывается от гражданства Республики Армения и хочет получить гражданство Азербайджанской Республики. Таким образом была совершена государственная измена, которая выражалась в переходе на сторону врага, шпионаже в ущерб суверенитету, территориальной целостности и внешней безопасности РА.
Также 10 августа в следственное управление СНБ РА поступило соответствующее сообщение контрразведывательного управления СНБ РА о предполагаемых преступлениях гражданина РА И. В. По имеющимся данным, гражданин РА И. В., проживающий в городе Стамбул Турецкой Республики и завербованный спецслужбами иностранных государств. В в своих публикациях в социальной сети «Facebook» он открыто делал антиармянские заявления, в которых восхвалял власти Азербайджана и их политику, критиковал действия ВС Армении во время начавшейся 27 сентября арцахско-азербайджанской войны, а также обращаясь к президенту Азербайджанской Республики, просил гражданство Азербайджанской Республики и дать возможность жить и работать в городе Степанакерте, «когда он будет под юрисдикцией» Азербайджанской Республики.
08.10.2022 г. в следственном управлении СНБ РА по указанным делам. По части 1 статьи 418 и части 1 статьи 424 УК РА возбуждено два отдельных уголовных производства.
В целях предоставления соответствующей уголовно-правовой оценки действиям указанных лиц проводятся неотложные следственные и процессуальные действия.
Уведомление: лицо, подозреваемое или обвиняемое в предполагаемом преступлении, считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА, вступившим в законную силу приговором суда.