Ինչու է ԱՄՆ-ն կամավորներ հավաքագրում. դեսպանատան պարզաբանումը
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարություն էր տարածել, որում նշվում է, որ կամավորների են հավաքագրում արտակարգ իրավիճակներում ԱՄՆ քաղաքացիներին հայտնաբերելու, էվակուացնելու ու վնասվածքների մասին հաղորդումներ տալու համար։
Այս հաղորդագրությունը լայնորեն քննարկվեց և տարածվեց հայկական տիրույթում։
Radar Armenia-ը ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանատան մամուլի պատասխանատու Թագուհի Ջահուկյանից հետաքրքրվեց, , թե ի՞նչ անհրաժեշտությունից ելնելով է ԱՄՆ դեսպանատունը որոշել կամավորների հավաքագրումներ կազմակերպել և ո՞րն է մտահոգության առիթը։ Մամուլի պատասխանատուի մեզ տրամադրած պատասխանում ասվում է. «Ամբողջ աշխարհում ԱՄՆ դեսպանությունները պարբերաբար հավաքագրում են համայնքի հետ կապի կամավորների, որոնք օգնում են տեղեկությունների փոխանցման և այլ երկրում բնակվող կամ ճանապարհորդող ԱՄՆ քաղաքացիներին անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերելու հարցում։
Սա հյուպատոսական ծառայությունների առօրյա աշխատանքի մաս է»։
Նկատենք, որ ԱՄՆ դեսպանատունն իր քաղաքացիներին մշտապես տեղեկացնում է սպասվող լարվածությունների մասին և տեղյակ պահում, թե դրանք որ հատվածներում են սպասվում։

Почему США набирают добровольцев? разъяснение посольства США в РА
Посольство США в Армении распространило заявление , в котором говорится, что они набирают добровольцев для поиска, эвакуации и сообщения о раненых граждан США в чрезвычайных ситуациях.
Это послание получило широкое распространение в армянском сегменте соц. сетей.
Radar Armenia поинтересовался у пресс-секретаря посольства США в Армении Тагуи Джаукян, в чем заключается необходимость организации посольством США набора волонтеров и в чем причина беспокойства? В ответе, данном нам сотрудником пресс-службы, говорится: «Посольства США по всему миру регулярно набирают добровольцев по работе с населением, чтобы они помогали передавать информацию и оказывали необходимую поддержку гражданам США, проживающим или путешествующим в другой стране.
Это часть повседневной работы консульских служб».
Отметим, что посольство США постоянно информирует своих граждан об ожидаемой напряженности и информирует их, в каких областях она ожидается.