Հանրային սննդի օբյեկտներում չծխելու արգելքը խախտելու 116 դեպք է արձանագրվել
Այս տարվա մարտի 15-ից ուժի մեջ մտավ հանրային սննդի օբյեկտներում ծխելու արգելքը։ Ընդ որում, արգելված է ինչպես ծխախոտի, այնպես էլ՝ դրա փոխարինիչների օգտագործումը։
Radar Armenia-ն փորձել է պարզել, թե այս մեկ ամսվա ընթացքում օրենքը խախտելու քանի դեպք է գրանցվել։
Ըստ Ոստիկանության՝ հանրային սննդի օբյեկտներում, այդ թվում՝ բացօթյա ճաշարաններում, ռեստորաններում, սրճարաններում, բարերում, բուֆետներում և խոհարարական արտադրանքի պատրաստման ու իրացման այլ օբյեկտներում մարտի 15-ից առ այսօր արձանագրվել է ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման արգելքը խախտելու 116 դեպք։
Այս ընթացքում ՀՀ ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնում հաշվառված է վարչական պատասխանատվության ենթարկված 783 անձ: Նրանք պատասխանատվության են ենթարկվել  «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքի 173.2 հոդվածի հատկանիշով՝ ծխախոտային արտադրատեսակի կամ ծխախոտային արտադրատեսակի փոխարինիչների օգտագործման կամ դրանց օգտագործման սահմանափակման արգելքը խախտելու համար։

Зафиксировано 116 случаев нарушения запрета на употребление табачных изделий
Запрет на курение в заведениях общественного питания вступил в силу 15 марта текущего года. При этом запрещено употребление как табака, так и его заменителей.
Radar Armenia попытался выяснить, сколько случаев нарушения закона было зарегистрировано в этом месяце.
По данным полиции, с 15 марта было зарегистрировано 116 случаев нарушения запрета на употребление табачных изделий и их заменителей в объектах общественного питания, в том числе в летних столовых, ресторанах, кафе, барах, столовых и других объектах для приготовления и продажи кулинарной продукции.
За этот период в Информационном центре Полиции РА зарегистрировано 783 лица, подлежащих административной ответственности. Они привлечены к уголовной ответственности по статье 173.2 Кодекса РА об административных правонарушениях за нарушение запрета на употребление или ограничение употребления табачных изделий или заменителей табачных изделий.