Ադրբեջանը Լաչինը շրջանցող ավտոմայրուղի է կառուցում
44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում, մասնավորապես, Իլհամ Ալիևի հռչակած «Արևելյան Զանգեզուրի և Ղարաբաղի տնտեսական շրջաններում» ճանապարհաշինարարական աշխատանքներ են ընթանում։ Լաչինը շրջանցող ավտոմայրուղի է կառուցվում, որի շինաշխատանքների ընթացքն են ներկայացրել ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ հրապարակելով լուսանկարներ։
Հրապարակումներում նշվում է, որ Լաչինը շրջանցող ավտոմայրուղին ունենալու է 32 կմ երկարություն, երթևեկելի մասի լայնությունը, ըստ նախագծի, 7 մետր է լինելու, ստորգետնյա մասի լայնությունը՝ 12 մետր, ճամփեզրերի լայնությունը՝ 5 մետր։ Ներկայում բարդ տեղանքով անցնող ճանապարհի երկայնքով մեծածավալ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում, արհեստական կցակառույցներ, ջրահեռացման համակարգեր են կառուցվում։ Այս նպատակով ճանապարհի 22-րդ կիլոմետրում կառուցվում է 139,5 մետր երկարությամբ կամուրջ։ Նոր ավտոմայրուղու կառուցումը վերահսկվում է Ադրբեջանի ավտոճանապարհների պետական ​​գործակալության կողմից։

Азербайджан строит «новую дорогу для армян» в объезд Лачинского коридора
Азербайджанское СМИ опубликовало фотографии строящейся «новой дороги для армян» в объезд Лачинского коридора
По информации haqqin.az, протяженность дороги составит 32 км. Ширина проезжей части, согласно проекту, составит 7 метров, ширина земляного полотна – 12 метров, ширина обочин – 2х2,5 (5 м). В настоящее время на завершающей стадии находится строительство четырехполосного моста длиной 139,5 метра, построенного на 22-м километре дороги, сообщает издание.
Напомним, что строительство новой дороги предусматривалось п.6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г: «По согласованию Сторон в ближайшие три года будет определен план строительства нового маршрута движения по Лачинскому коридору, обеспечивающий связь между Нагорным Карабахом и Арменией, с последующей передислокацией российского миротворческого контингента для охраны этого маршрута»