Արմավիրի և Արարատի մարզերում գարնանացանը սկսվել է
Radar Armenia-ի հետ զրույցում Արմավիրի մարզպետարանի գյուղատնտեսության և բնապահպանության վարչության պետ Արթուր Այվազյանի փոխանցմամբ՝ «արդեն առվույտի ցանքն է իրականացվում, մտնում է մասսայական փուլ»։
Գարնանացանը սկսվել է նաև Արարատի մարզում. Radar Armenia-ի հետ զրույցում Արարատի մարզպետարանի գյուղատնտեսության և բնապահպանության վարչության պետ Հայկազ Տերտերյանը տեղեկացրեց՝ «Առվույտը ցանվել է, ջերմոցում նույնպես աշխատանքներ արվում են։ Բերքատվության մասով չեմ կարող ասել։ Եթե կարկուտ չլինի, լավ բերք կլինի»։
Տերտերյանի խոսքով՝ ջերմոցային տնտեսություններում աշխատանքը վաղուց է սկսվել. «Մենք արդեն առաջին բերքն ենք վաճառում շուկաներում՝ վարունգի և պղպեղի տեսքով»։
Վարչության պետը մտահոգություն հայտնեց, որ մարզում որակյալ սերմացուի խնդիր կա. «Մշակաբույսերի ցանքը մոտակա օրերին կսկսենք, չնայած որակյալ սերմացուների խնդիրներ ունենք։ Ոռոգման ջրի մատակարարումը սկսվել է, շուտով ցանքը կակտիվանա»։
Խոսելով բերքատվության ծավալների մասին՝ Տերտերյանը նշեց, որ լավ ակնկալիքներ ունեն, և, այդ առումով, ցրտահարությունը Արմավիրի մարզի համար վտանգ չէ. «Վնաս պետք է պատճառեր պտղին, բայց պատճառած վնաս չկա։ Բերքատվության առումով լավ ակնկալիքներ կան։ Այս պահի դրությամբ՝ լավ է, եթե գյուղատնտեսական տարին լավ ընթանա, լավ բերք կունենանք, քանի որ գյուղացին էլ է լավ աշխատում, գյուղատնտեսական բոլոր միջոցառումները ժամանակին իրականացվում են»։
Հիշեցնենք, որ երեկ էլ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ նվիրված գարնան գյուղատնտեսական սեզոնի կազմակերպմանը վերաբերող հարցերի:
Վարչապետն ընդգծել է գարնան գյուղատնտեսական սեզոնի նախապատրաստական աշխատանքների պատշաճ իրականացման անհրաժեշտությունը և հանձնարարականներ տվել պատասխանատուներին: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է օպերատիվ շտաբի ձևաչափով ինտենսիվ աշխատել այս ուղղությամբ՝ հնարավոր խնդիրներին արագ ու հասցեական արձագանքելու և իրավիճակն ուշադրության կենտրոնում պահելու համար:

В Армавирской и Араратской областях начался весенний сев
В беседе с Radar Armenia, по словам начальника управления сельского хозяйства и охраны природы Армавирской области Артура Айвазяна, «посев люцерны уже ведется, он переходит в массовую фазу».
Весенний сев также начался в Араратской области. В беседе с «Radar Armenia» начальник управления сельского хозяйства и охраны природы Араратской области Айказ Тертерян сказал: «Люцерна посеяна, также ведутся работы в теплицах. Не могу ничего сказать об урожайности. «Если не будет града, будет хороший урожай».
По словам Тертеряна, работы в теплицах начались давно. «Мы уже продаем первый урожай на рынках в виде огурцов и перца».
Глава ведомства выразил обеспокоенность тем, что в регионе существует проблема с качеством семян. «Начнем сев в ближайшие дни, хотя у нас есть проблемы с качеством семян. Начата подача оросительной воды, в ближайшее время активизируются посевные работы».
Говоря об объемах урожая, Тертерян отметил, что у них хорошие ожидания, в этом смысле морозы не представляют опасности для Армавирской области. «Заморозки могли бы нанести ущерб плоду, но повреждений нет. Есть хорошие ожидания с точки зрения урожайности. На данный момент хорошо, если сельскохозяйственный год пройдет хорошо, у нас будет хороший урожай, потому что сельчанин тоже хорошо работает, все агротехнические мероприятия выполняются вовремя».
Напомним, вчера состоялось совещание под председательством премьер-министра Никола Пашиняна по вопросам, связанным с организацией весеннего сельскохозяйственного сезона.
Премьер-министр подчеркнул необходимость надлежащего осуществления подготовки к весеннему сельскохозяйственному сезону и дал поручения ответственным лицам. Никол Пашинян поручил оперативному штабу интенсивно работать в этом направлении, чтобы оперативно и целенаправленно реагировать на возможные проблемы, держать ситуацию в центре внимания.