«Ավինյանը տիրապետում է Երևանի խնդիրներին». Երևանի ավագանու անդամ
Իշխող ՔՊ կուսակցությունը հայտարարել է, որ Երևանի ավագանու առաջիկա ընտրություններում քաղաքապետի իրենց թեկնածուն լինելու է նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը Radar Armenia-ի հետ զրույցում հիշեցրեց, որ Ավինյանի հետ աշխատել է դեռևս 2017թ.-ին՝ «Ելք» խմբակցության շրջանակներում, և դա եղել է արդյունավետ աշխատանք. «Կարծում եմ՝ նաև պետական ապարատում իր գործառությունը բավականին դրական ազդեցություն կունենա քաղաքի կառավարման վրա, նաև՝ հաշվի առնելով, որ ետհեղափոխական շրջանում հիմնականում քաղաքապետեր են հանդիսանում մարդիկ, ովքեր չունեն կառավարչական փորձառություն։ Այդ առումով՝ «Քաղաքացիական պայմանագրի» որոշումը դրական եմ գնահատում»։ Հարցին, թե հետագա համագործակցություն տեսնո՞ւմ է Տիգրան Ավինյանի հետ՝ Խաժակյանը պատասխանեց. «Ժամանակը ցույց կտա, դեռ շատ ջրեր կհոսեն այս ընթացքում, բայց մենք պարոն Ավինյանի հետ աշխատելու փորձ արդեն ունենք»։
Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության քարտուղար Անի Խաչատրյանը ևս նշեց, որ աշխատել է Ավինյանի հետ. «Ես ինքս Տիգրան Ավինյանի հետ նախորդ գումարման ավագանու խմբակցությունում աշխատել եմ, ու, կարծում եմ, պարոն Ավինյանը բավականին լավ է տիրապետում Երևանի խնդիրներին, որովհետև «Ելք» խմբակցությունը չափազանց ակտիվ է աշխատել, ու մենք ավելի խորքային գիտենք այդ խնդիրները»։
Մեր հարցին, թե ապագա ավագանում նրա հետ համագործակցություն տեսնո՞ւմ է՝ Խաչատրյանը պատասխանեց. «Ավելի շատ քաղաքական կլինի իմ պատասխանը. ես բազմիցս եմ ասել, որ մենք՝ «Հանրապետություն» կուսակցությունը, համագործակցություն տեսնում է ցանկացած ուժի հետ, բացառությամբ՝ «Հայաստան» դաշինքի, ավելի ճիշտ՝ որտեղ կա Ռոբերտ Քոչարյանը»։
Երևանի ավագանու ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Միքայել Մանրիկյանը նորմալ է վերաբերում Ավինյանի թեկնածությանը, բայց թե ինչպիսի քաղաքապետ կլինի, այս պահին չի կարող ասել. «Հարցական է, թե որ ուժը կհաղթի, որը՝ կպարտվի, ժամանակը ցույց կտա, կոնկրետ ոչ մի բան չենք կարող ասել, որովհետև Տիգրան Ավինյանի աշխատանքը դեռ չենք տեսել»։
Տիգրան Ավինյանի հետ համագործակցության հեռանկարի մասին խոսելով՝ Մանրիկյանը նշեց. «Մենք բարձրաձայնում ենք խնդիրները, ներկայացնում ենք գործադիր մարմնին, նաև, շատ դեպքերում, տալիս ենք խնդիրների լուծման ուղղությունները. մենք գործնական ենք մոտենում։ Եթե մարդիկ ադեկվատ դրսևորում ցուցաբերեն մեր բարձրացրած խնդիրներին, դրանց լուծումները տան, դա ինքնըստինքյան արդեն համագործակցություն է։ Իսկ եթե կոալիցիոն համագործակցություն՝ հաջորդ գումարման համար, եկեք դրանից չխոսենք, առաջ չգնանք»։

«Авинян знает о проблемах Еревана». Члены Совета старейшин.
Правящая партия "ГД" объявила, что бывший вице-премьер Тигран Авинян будет их кандидатом на пост мэра на предстоящих выборах в Совет старейшин Еревана.
В беседе с Radar Armenia глава фракции «Луйс» Совета старейшин Еревана Давид Хажакян напомнил, что работал с Авиняном в 2017 году в рамках фракции «Елк», и это была эффективная работа. «Думаю, что его функция в госаппарате окажет достаточно положительное влияние на управление городом, учитывая, что в послереволюционный период мэрами в основном становились люди, не имеющие управленческого опыта. В этом смысле «оцениваю решение «Гражданского договора» положительно». На вопрос, видит ли он дальнейшее сотрудничество с Тиграном Авиняном, Хажакян ответил. «Время покажет, в этот период еще много воды утечет, но у нас уже есть опыт работы с господином Авиняном» .
Секретарь фракции «Луйс» Совета старейшин Еревана Ани Хачатрян упомянула, что работала с Авиняном. «Я сама работала с Тиграном Авиняном во фракции Совета старейшин предыдущего созыва, и думаю, что господин Авинян достаточно хорошо знает проблемы Еревана, потому что фракция «Елк» работала очень активно, и мы знаем эти проблемы более глубоко. ."
На наш вопрос, видит ли он сотрудничество с ним в будущем Совете старейшин, Хачатрян ответила. «Мой ответ будет более политическим. «Я много раз говорила, что мы видим сотрудничество с любой силой, кроме блока «Армения», точнее, где находится Роберт Кочарян».
Глава фракции ППА Совета старейшин Еревана Микаел Манрикян нормально относится к кандидатуре Авиняна, но на данный момент не может сказать, каким мэром он будет. «Сомнительно, какая сила победит, какая проиграет, время покажет, ничего конкретного сказать не можем, потому что еще не видели работы Тиграна Авиняна».
Говоря о перспективах сотрудничества с Тиграном Авиняном, Манрикян упомянул. «Мы поднимаем вопросы, выносим их на исполнительный орган, во многих случаях даем указания по решению проблем. подходим к делу. Если люди адекватно реагируют на поднятые нами проблемы и дают свои решения, это уже сотрудничество. И если будет коалиционное сотрудничество следующего созыва, давайте не будем об этом говорить, будем двигаться вперед».