Արցախը ողջունել է Դոնեցկի և Լուգանսկի անկախությունը ճանաչելու ՌԴ որոշումը
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների անկախությունը ճանաչելու՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի որոշումը։
ԱՀ նախագահի հայտարարության մեջ ասված է. «Արցախի Հանրապետության իշխանությունների ու ժողովրդի անունից ողջունում եմ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի որոշումը՝ ճանաչել Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների անկախությունը:
Ազգերի ինքնորոշման և սեփական պետություն կառուցելու իրավունքն անքակտելի է յուրաքանչյուր ժողովրդի համար և հանդիսանում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունք:
Անկախ պետականության կերտումը և նրա միջազգային ճանաչումը հրամայական է դառնում հատկապես գոյաբանական վտանգների ներքո, քանի որ այն բավականին ազդեցիկ ու քաղաքակիրթ միջոց է արյունահեղության և մարդասիրական աղետի կանխարգելման համար:
Արցախի Հանրապետությունը տասնամյակներ շարունակ պայքարում է իր ազատության, անվտանգության ու պետականակերտման համար և ստիպված է եղել բազմիցս անցնել ծանր փորձությունների ու ցեղասպան գործողությունների միջով: Ուստի, համոզված ենք, որ Արցախի Հանրապետությունը, որն ունի համապատասխան պատմական, քաղաքական, իրավական ու բարոյական անվիճարկելի հիմքեր, վաստակել է իր ինքնիշխան պետության միջազգային ճանաչումը:
Շնորհավորում ենք Դոնբասի ժողովրդին այս պատմական իրադարձության կապակցությամբ։ Հուսով ենք, որ երբեմնի ծաղկող այս երկրամասում կրկին կվերահաստատվի ամուր խաղաղություն և կայունություն»:

Арцах приветствовал решение России признать независимость Донецка и Луганска
Президент Арцаха Араик Арутюнян приветствовал решение президента России Владимира Путина признать независимость Донецкой и Луганской Народных Республик.
В заявлении Президента Республики Арцах говорится: «От имени властей и народа Республики Арцах приветствую решение Президента Российской Федерации Владимира Путина признать независимость Донецкой и Луганской Народных Республик.
Право наций на самоопределение и на построение собственного государства неотъемлемо для каждого народа и является основополагающим принципом международного права.
Создание независимого государства, его международное признание становится императивом особенно перед лицом онтологических опасностей, так как является достаточно влиятельным и цивилизованным средством предотвращения кровопролития, гуманитарной катастрофы.
Республика Арцах десятилетиями боролась за свою свободу, безопасность и государственное строительство, ей неоднократно приходилось переживать многие лишения и акты геноцида. Поэтому мы убеждены, что Республика Арцах, имеющая соответствующие исторические, политические, правовые и нравственные бесспорные основания, заслужила международное признание своего суверенного государства.
Поздравляю жителей Донбасса с этим историческим событием. Мы надеемся, что в этом некогда процветающем регионе будут восстановлены прочный мир и стабильность».