Հինգ մարդու մահվան պատճառ դարձած ավտովթարի մասնակիցը ձերբակալվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեն տեղեկացնում է, որ Արզնու խճուղում 5 մարդու մահվան պատճառ դարձած ավտովթարի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել. «BMW X5» մակնիշի ավտոմեքենայի 28-ամյա վարորդը, որ եղել է ալկոհոլի ազդեցության տակ, ձերբակալվել է։
Ըստ ՔԿ հաղորդագրության. «Նախնական տվյալներով 2022թ. փետրվարի 20-ին՝ ժամը 20:30-ին, ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Արզնու խճուղու միջնամասում միմյանց են բախվել հանդիպակաց երթևեկող «BMW X5» և «ВАЗ 21061» մակնիշի ավտոմեքենաները, որից հետո «BMW X5»-ը բախվել է նաև իրեն հանդիպակաց ընթացող «Opel» մակնիշի ավտոմեքենային և կանգնել։
Վթարի հետևանքով «ВАЗ 21061» մակնիշի ավտոմեքենայի՝ 1976թ. ծնված վարորդը  և 1982, 2005, 1957, 1988թթ. ծնված ուղևորները տեղում մահացել են, իսկ ուղևորներից մեկը (ծնված 2007թ.)՝ մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն:
Փաստի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են քննչական և դատավարական այլ անհրաժեշտ գործողություններ, այդ թվում՝ ճանապարհատրանսպորտային դեպքի վայրի զննություն, առգրավումներ, նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ, հարցաքննվել են մի շարք անձինք: Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով առգրավվել են դեպքի վայրում առկա տեսանակարահանող սարքերի տեսագրությունները, որոնք ենթարկվել են զննության:
«BMW X5» մակնիշի ավտոմեքենայի 28-ամյա վարորդը ձերբակալվել է՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով, և հարցաքննվել՝ տալով ինքնախոստովանական ցուցմունք:
Իրականացված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ վերջինս դեպքի ժամանակ գտնվել է ալկոհոլ օգտագործած վիճակում. վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որոշում է կայացվել՝ դատատոկսիկոքիմիական փորձաքննություն նշանակելու մասին:

Виновник гибели 5 человек в Абовяне был пьян, он задержан
Следственный комитет РА сообщает, что в связи с автомобильной аварией, в результате которой на шоссе Арзни погибли 5 человек, возбуждено уголовное дело. Задержан 28-летний водитель автомобиля «БМВ Х5», находившийся в состоянии алкогольного опьянения.
По сообщению пенитенциарного учреждения. «По предварительным данным, 20 февраля в 20:30 поступил сигнал о том, что автомобиль BMW X5 и ВАЗ 21061 столкнулся посреди Арзнинского шоссе, после чего BMW X5 также столкнулся с «Opel» .
После аварии водитель автомобиля ВАЗ 21061 1976 года рождения, а также пассажиры 1982, 2005, 1957, 1988 г.р. погибли на месте, а один из пассажиров (2007 г.р.) с телесными повреждениями доставлен в медпункт.
В Абовянском следственном отделе Котайкского областного следственного управления Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по ч. 3 ст. 242 УК РА.
В ходе предварительного следствия проведены иные необходимые следственные и судебные действия, в том числе осмотр места ДТП, сбор улик, назначены судебно-медицинские экспертизы, допрошен ряд лиц. В целях выяснения обстоятельств уголовного дела были изъяты и исследованы видеозаписи видеокамер на месте происшествия.
28-летний водитель автомобиля «БМВ Х5» был задержан по подозрению в совершении преступления, предусмотренного частью 3 статьи 242 Уголовного кодекса РА, допрошен.
В результате принятых неотложных мер установлено, что последний в момент происшествия находился в состоянии алкогольного опьянения. Органом, ведущим производство, было принято решение о назначении судебно-психохимической экспертизы.