Հայ աշակերտները՝ միջազգային մրցույթի եզրափակիչ փուլում
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը տեղեկացնում է, որ The Earth Prize բնապահպանական միջազգային մրցույթում Հայաստանը ներկայացրել են «Այբ» դպրոցի աշակերտները և անցել եզրափակիչ փուլ՝ ընդգրկվելով դիմորդ-թիմերի լավագույն տասնյակում։
Մրցույթում Հայաստանը ներկայացնում են «Այբ» դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտներ Իլյա Լալազարյանը, Նանե Ենգիբարյանը և Մերի Շուշանյանը՝ «Այբ» դպրոցի քիմիայի ուսուցիչ Լիլիթ Համբարձումյանի գիտական ղեկավարությամբ: Թիմը ներկայացրել է բժշկական դիմակների վերամշակման «Rene'Mask» նախագիծը։
Ըստ «RenéMask» նախագծի՝ առաջարկվում է միանգամից երկու առանցքային խնդրի՝ շրջակա միջավայրի աղտոտվածության և էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների աճող պահանջարկի լուծում։ Դիմակների քիմիական մշակմամբ հնարավոր է ստանալ հեղուկ վառելանյութ, որը կարող է օգտագործվել ջերմություն հաղորդող սարքերում և որոշ շարժիչներում։
Միջազգային մրցույթին հայտ էր ներկայացրել 114 երկրից 516 դպրոց, ընդհանուր՝ 650 թիմ։ Հայաստանը ներկայացնող «RenéMask» նախագծով «Այբ»-ի աշակերտները մրցելու են ինը թիմերի հետ Մեծ Բրիտանիայից, Վիետնամից, Շվեյցարիայից, Թայվանից, Կանադայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Հարավային Կորեայից, Ճամայկայից և Քենիայից։ Լավագույն տասնյակի դպրոցներից են հեղինակավոր Eton Collage (ՄԲ), Havergal College (Կանադա), International School of Zug and Luzern (Շվեյցարիա) և այլն։
Հավելենք, որ The Earth Prize-ը բնապահպանական կայունության մրցույթ է 13-19 տարեկան նույն դպրոցի աշակերտների թիմերի համար։ Մրցույթի պահանջն էր, որ աշակերտները ներկայացնեին բնապահպանական որևէ խնդրի լուծում՝ միտված աշխարհն էկոլոգիապես ավելի կայուն դարձնելուն։
Մրցույթի եզրափակիչ փուլը կկայանա մարտի 25-ին։ Աշակերտներն իրենց նախագիծն առցանց կներկայացնեն հեղինակավոր ժյուրիին։ Մրցանակային ֆոնդը 200 000 ԱՄՆ դոլար է։

Армянские школьники в финале международного конкурса
МОНКС РА сообщает, что представляющие Армению на международном экологическом конкурсе «Премия Земли» учащиеся школы «Айб», прошли в финальный этап, войдя в первую десятку команд-претендентов.
Армению представляют ученицы 12-го класса школы «Айб» Айла Лалазарян, Нане Енгибарян и Мери Шушанян во главе с учителем химии школы «Айб» Лилит Амбарцумян. Команда представила проект Rene'Mask по переработке медицинских масок.
По проекту RenéMask решаются сразу две ключевые проблемы: загрязнение окружающей среды и растущий спрос на альтернативные источники энергии. Путем химической обработки масок можно получить жидкое топливо, которое можно использовать в теплообменных устройствах и некоторых двигателях.
На международный конкурс подали заявки 516 школ из 114 стран, всего 650 команд. В рамках проекта RenéMask, представляющего Армению, студенты «Айб» будут соревноваться с девятью командами из Великобритании, Вьетнама, Швейцарии, Тайваня, Канады, Объединенных Арабских Эмиратов, Южной Кореи, Ямайки и Кении, среди них ученики авторитетных школ Eton Collage (Великобритания), Havergal College (Канада), International School of Zug and Luzern (Швейцария) и другие входящие в десятку лучших школ мира.
Добавим, что «Премия Земли» — это соревнование по экологической устойчивости для команд учащихся одной школы от 13 до 19 лет. Цель конкурса состоит в том, чтобы студенты представили решение любой экологической проблемы, направленное на то, чтобы сделать мир более экологически устойчивым.
Финальный этап конкурса состоится 25 марта. Студенты представят свой проект онлайн авторитетному жюри. Призовой фонд составляет 200 000 долларов.