Ռուսաստանը դուրս կբերի զորքերը Բելառուսից
Ռուսական РБК-ն, հղում անելով Financial Times-ին, գրում է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը գործարք են կնքել Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակում լարվածությունը նվազեցնելու համար, սակայն Կրեմլը սպասում է ԱՄՆ-ի կողմից իր պայմանների հաստատմանը։ Պուտինն ու Մակրոնը համաձայնության են եկել, որ Ռուսաստանը նոր «ռազմական նախաձեռնություններ» չի ձեռնարկի, գրում է թերթը՝ վկայակոչելով ֆրանսիացի պաշտոնյաներին։ Բացի այդ, Մոսկվան համաձայնել է մասնակցել երկխոսության՝ կապված սեփական զինված ուժերի տեղակայման հետ։
Պուտինը համաձայնել է նաև դուրս բերել Բելառուսից մինչև 30 հազար ռուս զինվորական, որոնք ներգրավված են Մինսկի հետ «Դաշնակիցների վճռականություն-2022» համատեղ զորավարժություններին։ Այս հարցը կքննարկվի հետագա հանդիպումներում, որտեղ նախատեսվում է համաձայնագիր կնքել կոլեկտիվ անվտանգության հարցերի շուրջ կառուցվածքային երկխոսության մասին, իսկ Ռուսաստանը դեռ չի հաստատել գործարքի կնքումը։ «Այս բոլոր հարցերը պահանջում են Եվրամիությունում և ՆԱՏՕ-ում Ֆրանսիայի դաշնակիցների, առաջին հերթին՝ ԱՄՆ-ի համաձայնությունը», -հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։

Россия выведет войска из Беларуси
Президент России Владимир Путин и президент Франции Эммануэль Макрон подписали соглашение об ослаблении напряженности вокруг Украины, однако Кремль все еще ждет, пока США одобрят его условия. «Путин и Макрон договорились, что Россия не будет предпринимать новых «военных инициатив», — пишет издание со ссылкой на французских официальных лиц. Кроме того, Москва согласилась участвовать в диалоге о размещении собственных вооруженных сил.
Путин также согласился вывести до 30 000 российских военнослужащих из Беларуси, участвующих в совместных с Минском учениях "Союзная решимость 2022". Этот вопрос будет обсуждаться на будущих встречах, где планируется подписать соглашение о структурном диалоге по вопросам коллективной безопасности, но Россия пока не подтвердила заключение сделки, сообщает РБК со ссылкой на Financial Times. «Все эти вопросы требуют согласия союзников Франции по Евросоюзу, НАТО, в первую очередь США», — заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.