«ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիան այս դեպքում խնդիրներ չի ստեղծի». Էդգար Վարդանյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Նա անդրադարձել է ապրիլի 5-ին նախատեսված Փաշինյան-Բլինքեն-Լայեն հանդիպմանը, ԵՄ անդամ դառնալու հեռանկարին, հայ-ռուսական հարաբերություններին և ռիսկերը հաղթահարելու ուղիներին։
Էդգար Վարդանյանի խոսքով՝ ԵՄ անդամ դառնալու սցենարների պարագայում Թուրքիայի՝ ՆԱՏՕ անդամ երկիր լինելու գործոնը կարող է օգտագործվել Հայաստանի անվտանգությունը ապահովելու համար. «ՆԱՏՕ անդամ Թուրքիան այս դեպքում խնդիրներ չի ստեղծի, որովհետև այդպիսով խնդիր է ստեղծելու Արևմուտքի համար»։
Խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների, Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունների մասին՝ քաղաքագետն ընդգծում է․ չպետք է արհեստականորեն սրել ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները, ամեն օր հայտարարել այդ մասին։ Ընդհակառակն, գործողություններ պետք է իրականացնել. «Հայաստանն այսօր ռազմավարական դաշնակից չունի։ Եթե Հայաստանն ի դեմս Արևմուտքի ցանկանում է ձեռք բերել ռազմաքաղաքական դաշնակիցներ, ուրիշ տարբերակ չկա՝ դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից և վերանայել հարաբերությունները ՌԴ-ի նկատմամբ։ Իհարկե, Հայաստանը պիտի բալանսավորված քաղաքականություն վարի, բայց դա հնարավո՞ր է։ Ասում ենք՝ սառեցրել ենք, բայց մինչև հիմա ՀԱՊԿ-ից դուրս չենք եկել. պետք է արագացնել։ Եթե շարունակում ենք մնալ ռուսական արեալում, դա լուրջ խոչընդոտ է լինելու Արևմուտքի հետ հարաբերությունների խորացմանը»։

"NATO member Turkey will not create problems in this case." Edgar Vardanyan (VIDEO)
He referred to the Pashinyan-Blinken-Layen meeting scheduled for April 5, the prospect of becoming a member of the EU, Armenian-Russian relations, and ways to overcome risks.
According to Edgar Vardanyan, in EU membership scenarios, Turkey's status as a NATO member country can be used to ensure Armenia's security, "NATO member Turkey will not create problems in this case because it will create a problem for the West."
Speaking about Armenian-Russian relations and anti-Russian sentiments in Armenia, the political scientist emphasizes that relations with the Russian Federation should not be artificially aggravated; they should be announced daily. On the contrary, actions should be implemented. "Armenia does not have a strategic ally today. If Armenia wants to gain military-political allies on behalf of the West, there is no other option: to leave the CSTO and review relations with Russia. Of course, Armenia should conduct a balanced policy, but is it possible? We say that we have frozen but have not yet left the CSTO. It is necessary to speed up. If we continue to stay in Russian territory, it will be a serious obstacle to deepening relations with the West."