Ադրբեջանում առաջարկում են Աղդամի ռուս-թուրքական մշտադիտարկման կենտրոնը տեղակայել Հայաստանի սահմանին
Ադրբեջանի խորհրդարանի մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ Զահիր Օրուջը, մեկնաբանելով Հայաստանի սահմանին ԵՄ մշտադիտարկման առաքելությունը, առաջարկել է Աղդամի ռուս-թուրքական մշտադիտարկման կենտրոնը տեղափոխել հայ-ադրբեջանական սահման՝ ԵՄ առաքելության դիմաց։
Օրուջը, մասնավորապես, հայտարարել է. «Այժմ ռազմական միսիոներները, որոնք շարվելու են սահմանի երկայնքով, կարծում են, որ կենդանի վահան կստեղծեն ադրբեջանական բանակի առաջ։
Նման բարդ իրավիճակում այլընտրանքային միջոցներից մեկը Աղդամում տեղակայված թուրք-ռուսական մոնիթորինգի կենտրոնը տեղափոխելն է Հայաստանի հետ սահման»։

Commenting on the EU monitoring mission at the border of Armenia, the chairman of the human rights committee of the Azerbaijani parliament, Zahir Oruj, proposed to move the Russian-Turkish monitoring center in Aghdam to the Armenian-Azerbaijani border in exchange for the EU mission.
Oruj, in particular, stated, "Now the military missionaries, who will line up along the border, think they will create a human shield in front of the Azerbaijani army.
In such a difficult situation, one of the alternative measures is to move the Turkish-Russian monitoring center located in Aghdam to the border with Armenia.