Ռուբեն Վարդանյանը նախարարներին ժամանակ է տվել ու խախտել պայմանավորվածությունը. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Արցախի նորանշանակ պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը, որ միայնակ տեղափոխվել է Արցախ մշտական բնակության եւ աշխատելու նպատակով, արդեն քաղաքական մի շարք պայմանավորվածություններ է պխախտել: Մասնավորապես, պայմանավորվածություն է եղել, որ Արցախի նախարարները մինչեւ հունվարի վերջ պետք է աշխատեն, որից հետո Վարդանյանը կձեւավորի կաբինետը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ Ռուբեն Վարդանյանը, ըստ էության, չի պահել խոստումը եւ աշխատանքային նպատակով նոյեմբերի վերջին հրավիրել է գործադիրի անդամներին, ապա անակնկալ կերպով 1 օր ժամանակ տվել հեռանալու համար: Ինչպես հայտնի է, նոյեմբերի 23-ին 9 նախարար ազատվել էին պաշտոնից. Արցախում 11 նախարարություն կա: Բացի այդ, Ռուբեն Վարդանյանը ոչ միայն պայմանավորվածություն է խախտել, այլ նաեւ Արցախում առկա ավանդույթները:
Բանն այն է, որ թե՛ Արցախում, թե՛ Հայաստանում ավանդույթ է առկա, որ նախկին նախարարներին ըստ պատշաճի են ճանապարհում՝ աշխատակազմի հետ հրաժեշտի օր կազմակերպելով, սակայն նախարարներ են եղել անգամ, որ իրենց աշխատասենյակի դուռը փակել, բանալին տվել են քարտուղարությանը կամ պարեկին եւ դուրս են եկել շենքից, առանց պատշաճ շնորհակալության արժանանալու այս տարիների աշխատանքի համար:
Այն, որ Ռուբեն Վարդանյանը ռեսուրս չունի եւ չի շտապում նոր նախարարներ նշանակել, ապացուցում է այն հանգամանքը, որ, Արցախի Հանրապետության կառավարության պաշտոնական կայքի համաձայն, 11 նախարարություններից 9-ը ղեկավարում են պաշտոնակատարները. միայն առկա են ՀՀ պաշտպանության նախարար եւ ներքին գործերի նախարար:

Ежедневная газета «Жоховурд» пишет: Новоназначенный госминистр Арцаха Рубен Варданян, переехавший в Арцах с целью постоянного проживания и работы, уже нарушил ряд политических договоренностей. В частности, было согласовано, что министры Арцаха должны работать до конца января, после чего Варданян сформирует кабинет.
Как стало известно ежедневной газете "Жоговурд", Рубен Варданян фактически не сдержал своего обещания и в конце ноября пригласил членов правления для работы, после чего неожиданно дал им 1 день на отъезд. Как известно, 23 ноября 9 министров были уволены со своих должностей. В Арцахе 11 министерств. Кроме того, Рубен Варданян нарушил не только соглашение, но и существующие в Арцахе традиции.
Дело в том, что и в Арцахе, и в Армении есть традиция, что бывших министров провожают должным образом, организуя прощальный день с коллективом, но были министры, которые даже закрывали дверь своего кабинета, давали ключ секретарю или патрульному и выходили из здания, не получив должной благодарности за все эти годы работы.
О том, что у Рубена Варданяна нет ресурсов и он не торопится назначать новых министров, свидетельствует тот факт, что, по данным официального сайта правительства Республики Арцах, 9 из 11 министерств возглавляют исполняющие обязанности министров, присутствуют только министр обороны и министр внутренних дел.