Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ առևտրի գծով հանձնակատարին. մշակվում են ներդրումային ծրագրերի առաջնահերթությունները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ առևտրի գծով հանձնակատար, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Վալդիս Դոմբրովսկիսին:
Վարչապետը ողջունել է վերջինիս այցը Հայաստան և գոհունակություն հայտնել Հայաստան-ԵՄ համագործակցության մակարդակից: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման կարևորությունն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ կյանքի կոչումը: Վարչապետը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարությունն այսօր ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային հասանելիության պետական աջակցության ծրագիրը և դրա իրականացման գործում ընդգծել ԵՄ օժանդակության անհրաժեշտությունը:
ԵՄ առևտրի գծով հանձնակատարը նշել է, որ Բրյուսելի եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ԵՄ-ն շարունակելու է նպաստել ՀՀ տնտեսական զարգացմանը, այդ թվում՝ էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, շուկաների դիվերսիֆիկացման, ստանդարտների ներդրման, բիզնես միջավայրի բարելավման և այլ ուղղություններով: Վալդիս Դոմբրովսկիսը հավելել է, որ այժմ հայաստանյան գործընկերների հետ մշակվում են տնտեսական և ներդրումային ծրագրերի առաջնահերթությունները:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացին, տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին ու դրա սկզբունքներին, որոնք համաձայնեցվել են 2023 թվականի հուլիսի 15-ին Բրյուսելում ՀՀ վարչապետի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի եռակողմ հանդիպմանը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ապահովման շուրջ: Այդ համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը:

Pashinyan received the EU trade commissioner, and priorities of investment programs were developed
The Prime Minister welcomed the latter's visit to Armenia and expressed satisfaction with the level of Armenia-EU cooperation. Nikol Pashinyan emphasized the importance of the Armenia-EU-US high-level meeting held in Brussels on April 5 and the effective implementation of the agreements reached. The Prime Minister noted that the RA government accepted the state support program for access to housing for people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and emphasized the need for EU assistance in its implementation.
The EU trade commissioner noted that based on the results of the tripartite meeting in Brussels, the EU will continue to contribute to Armenia's economic development, including energy, infrastructure, market diversification, standard introduction, improvement of the business environment, and other directions. Valdis Dombrovskis added that the priorities of economic and investment programs are being developed with Armenian partners.
The interlocutors also referred to the border demarcation process between Armenia and Azerbaijan, the "Crossroads of Peace" project of the RA government in the direction of unblocking regional transport infrastructure and its principles, which were agreed upon on July 15, 2023, in Brussels at the tripartite meeting of the Prime Minister of Armenia, the President of the European Council, and the President of Azerbaijan.
Thoughts were also exchanged on ensuring regional security and stability. In that context, the activity of the EU civil mission in Armenia was highlighted.