Բագրատ արքեպիսկոպոսը Հայաստանի և Կանադայի երկքաղաքացի է
ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանն առաջարկել է, որ ընդդիմության վարչապետի թեկնածուն լինի Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը։
«Այս պահի դրությամբ, կարծում եմ՝ այդ վարչապետի թեկնածուն հենց Բագրատ Սրբազանը պետք է լինի։ Չեմ տիրապետում մանրամասներին, բայց կարծում եմ, որ այդպես կլինի, որովհետև այս կառավարությունը լինելու է ժամանակավոր, մի տարվա միգուցե»,- հայտարարել է Վարդան Օսկանյանը։
Բագրատ արքեպիսկոպոսը, սակայն, հայտարարել է, թե ինքը Հայաստանի ու Կանադայի երկքաղաքացիություն ունի. «Ես երկկքաղաքացի եմ, որը չեմ թաքցրել երբևէ: Կանադայի անձնագիրը տրվել է ինձ , երբ ես ծառայության եմ եղել այնտեղ 10 տարի»:
Նշենք, որ ՀՀ Սահմանադրությունը պահանջում է, որ վարչապետի թեկնածուն վերջին 4 տարում միայն ՀՀ քաղաքացի լինի։
Բագրատ սրբազանը Կանադայի քաղաքացիություն ստացել է Հայ առաքելական եկեղեցու Կանադայի թեմը ղեկավարելու շրջանում. 2003 թ. մայիսին կանադահայոց թեմի 20-րդ պատգամավորական ժողովը նրան ընտրել է Կանադայի հայոց թեմի առաջնորդ, և նա մոտ 10 տարի ղեկավարել է այն, 2013-ին վերադառնալով Հայաստան։

Архиепископ Баграт является двойным гражданином Армении и Канады.
Бывший министр иностранных дел Вардан Осканян предложил, чтобы архиепископ Баграт Галстанян был кандидатом в премьер-министры от оппозиции.
"На данный момент я думаю, что кандидатом на пост премьер-министра должен быть Баграт Србазан. Деталей не знаю, но думаю, что так и будет, потому что это правительство будет временным, может быть, на год ", - сказал Вардан Осканян.
Однако архиепископ Баграт заявил, что у него двойное гражданство Армении и Канады. «У меня двойное гражданство, чего я никогда не скрывал. Канадский паспорт мне дали, когда я прослужил там 10 лет » .
Следует отметить, что Конституция Республики Армения требует, чтобы кандидатом на пост Премьер-министра был только гражданин Республики Армения в течение последних 4 лет.
Преподобный Баграт получил канадское гражданство, возглавляя Канадскую епархию Армянской Апостольской Церкви. В мае 2003 года 20-я парламентская ассамблея Армянской епархии Канады избрала его главой Армянской епархии Канады, и он возглавлял ее около 10 лет, вернувшись в Армению в 2013 году.