«Ինչ ասել եմ, ճիշտ եմ ասել». Ալեն Սիմոնյանը՝ Մատվիենկոյին
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյից որևէ նամակ չի ստացել։ Նրա խոսքով՝ նամակն ուղարկվել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանին, որն էլ պատասխանել է։
«Ես գրություն չեմ ստացել։ Ում ուղարկել են, իրեն՝ իմ գործընկերոջը հարցրեք։ Ես միայն կարող եմ ասել, որ շատ վաղուց իմ գործընկերն այդ պատասխանն ուղարկել է»,- ասել է Սիմոնյանը՝ նշելով, որ Խանդանյանը նամակը ստանալուց մեկ-երկու օր անց պատասխանել է։ «Ես իմ հայտարարությունների տերն եմ․ ինչ ասել եմ, ճիշտ եմ ասել, ինչ ասել եմ, տեղին եմ ասել, ոչ մի նոր բան չեմ ասել, նույն բաները պատրաստ եմ այսօր և մշտապես ասել»։
ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն հանձնարարել է ԱԺ խոսնակ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունների հետ կապված նախապատրաստել և հարցում ուղարկել Հայաստանի խորհրդարան։
Հիշեցնենք՝ ելույթ ունենալով ԵՄ խորհրդարանների նախագահների խորհրդաժողովում՝ Սիմոնյանը հայտարարել է. «Համաժողովի ուշադրության կենտրոնում Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժման հարցն է և մերձավորարևելյան հակամարտությունը` ուզում եմ վերահաստատել, որ Հայաստանը հաստատակամորեն պաշտպանում է Ուկրաինայի, ինչպես նաև Մոլդովայի, Վրաստանի, Կիպրոսի և բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությունը»:

National Assembly Speaker Alen Simonyan announced that he did not receive any letters from Valentina Matvienko, the Chairperson of the RF Federal Council. He said the letter was sent to Sargis Khandanyan, the chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations, who replied.
"I did not receive a letter. Ask him, my colleague, who was sent. I can only say that my colleague sent that answer long ago," said Simonyan, noting that Khandanyan replied a day or two after receiving the letter. "I am the owner of my statements. What I said, I said correctly, what I said, I said appropriately, I did not say anything new, I am ready to say the same things today and always."
Valentina Matvienko, the President of the RF Federal Council, instructed the preparation and sending of a request to the Armenian Parliament regarding the statements of the Speaker of the National Assembly, Alen Simonyan.
To remind, speaking at the conference of presidents of EU parliaments, Simonyan announced. "The focus of the conference is on the issue of Russia's invasion of Ukraine and the conflict in the Middle East. I want to reaffirm that Armenia firmly defends the territorial integrity of Ukraine, Moldova, Georgia, Cyprus, and all other countries."