Միրզոյանն ընդգծել է տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակման կարևորությունը
Ապրիլի 30-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Խերտ Յան Կուպմանի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի մի շարք հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել ինչպես ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ իրականացման ընթացքին, այնպես դրանից անդին՝ նոր ուղղություններով, փոխգործակցության հարցերի: Մտքեր են փոխանակվել համաձայնեցման փուլում գտնվող հարցերի և առկա հեռանկարների շուրջ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած բարձր մակարդակի եռակողմ հանդիպմանը և Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդման ու տնտեսական դիվերսիֆիկացիայի ուղղությամբ գործընկերների հետ շարունակական համագործակցության հարցերի։
Արարատ Միրզոյանը և Խերտ Յան Կուպմանն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային ծրագրերի: Հարավային Կովկասում տնտեսական զարգացման ապահովման համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակման կարևորությունը՝ ընդգծելով ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կյանքի կոչմամբ այդ հարցում ընձեռնվող հնարավորությունները։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Եվրոպական հանձնաժողովի գլխավոր տնօրենը քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգային հարցեր։ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները։

Mirzoyan emphasized the importance of unblocking transport channels
On April 30, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Gert Jan Koopman, the European Commission's General Director for Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations.
The interlocutors discussed several issues on the RA-EU partnership agenda. They referenced the effective implementation process of the RA-EU Comprehensive and Extended Partnership Agreement and the matters of cooperation beyond that in new directions. They exchanged thoughts on issues under agreement and existing perspectives.
During the meeting, references were also made to the high-level tripartite meeting held in Brussels on April 5 and the issues of continuous cooperation with partners to strengthen Armenia's resistance and economic diversification.
Ararat Mirzoyan and Khert Jan Kupman also referred to regional programs. In the context of ensuring economic development in the South Caucasus, Ararat Mirzoyan emphasized the importance of unblocking transport channels, highlighting the opportunities provided by implementing the "Crossroads of Peace" project developed by the RA government.
The RA Foreign Minister and the Director General of the European Commission also discussed regional security issues. Ararat Mirzoyan presented the latest developments in regulating relations between Armenia and Azerbaijan.