«Ալմա-Աթայի հռչակագրին հղում անելիս տեսնում ենք Ադրբեջանի դժկամությունը»․ Միրզոյան
Ակնհայտորեն՝ ՀՀ-ն սահմանին իրավիճակի սրմամբ շահագրգռված չէ։ Այս մասին Հանրայինի եթերում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով սահմանային վերջին իրավիճակին։
«Դրդել և պատրվակ գտնել նոր էսկալացիաների համար, սադրանք են։ Այս անկանոն կրակոցները մեզ համար անհասկանալի են․ ամբողջ աշխարհին ասում ենք, որ խաղաղություն ենք ուզում կառուցել, ադրբեջանական կողմը հավաստիացնում է, որ իրենք էլ, և հետո այսպիսի միջադեպեր»,- նշել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ խաղաղության պայմանագրի 2 հիմնական հարցում Ադրբեջանի և Հայաստանի պատկերացումները հեռու են միմյանցից՝ տարածքային ամբողջականություն, սահմանազատում և ենթակառուցվածքների ապաշրջափակում։
«Ինձ համար ևս տարօրինակ է, որ երբ ցանկանում ենք պայմանագրի նախագծում հղում անել Ալմա-Աթայի հռչակագրին, տեսնում ենք Ադրբեջանի դժկամությունը»,- նշել է նա։

"When referring to the Alma-Ata declaration, we see the reluctance of Azerbaijan." Mirzoyan
RA is not interested in the escalation of the situation on the border. RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan announced this publicly, referring to the latest border situation.
"Inciting and finding excuses for new escalations are provocations. These irregular shootings are incomprehensible to us. We tell the whole world that we want to build peace, and the Azerbaijani side assures us that they do too, and then such incidents happen," Mirzoyan noted.
According to him, Azerbaijan's and Armenia's ideas differ on two main issues of the peace treaty: territorial integrity, border demarcation, and the unblocking of infrastructure.
"It is also strange for me that when we want to refer to the Alma-Ata declaration in the draft agreement, we see Azerbaijan's reluctance," he said.