Սերժ Սարգսյանն ասել է, թե Հայաստանն ինչ պետք է ակնկալի ապրիլի 5-ի հանդիպումից
Այլ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի պայմաններում նման հանդիպումը կարող էր օգտակար լինել ՀՀ-ին. ասել է Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ եռակողմ հանդիպմանը։
«Բայց հիմա, երբ այդպիսի առճակատում կա՝ Արևմուտք–ՌԴ, այդպիսի հանդիպումը, վստահաբար, բերելու է այդ առճակատման ուժեղացմանը մեր տարածաշրջանում»,- ասել է նա։
Ըստ նրա՝ լուրեր են շրջանառվում, իբր ՀՀ-ին գումար են խոստանալու. «Բայց Հայաստանի ակնկալիքն այդ հանդիպումից պետք է լինի՝ խնդրել ԵՄ-ին ու ԱՄՆ-ին՝ ռեալ օգնել վերականգնել ՀՀ սուվերեն տարածքը։ Պետք է խնդրել, որպեսզի ազատ արձակվեն մեր գերիներն ու պատանդները։ Պետք է խնդրել, որպեսզի օգնեն վերականգնել արցախահայության իրավունքները։ Իսկ ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ը պետք է պահանջեն Հայաստանի կառավարիչից, որպեսզի ՀՀ-ում հաստատվի իրական ժողովրդավարություն, որպեսզի ՀՀ-ում քաղբանտարկյալներ չլինեն, որպեսզի ՀՀ-ում իրական պայքար լինի կոռուպցիայի դեմ, ոչ թե ընտրողական և ոչ իրավաչափ միջոցներով հաշվեհարդար տեսնեն»։
Հարցին՝ պե՞տք է ՀՀ-ն ԵՄ-ին անդամակցության հայտ ներկայացնի, Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է. «Ոչ, իհարկե»։

Серж Саргсян рассказал, чего стоит ожидать Армении от встречи 5 апреля
В условиях иной геополитической ситуации такая встреча могла бы оказаться полезной для РА. Об этом заявил Серж Саргсян, имея в виду трехстороннюю встречу РА-ЕС-США в Брюсселе 5 апреля.
"Но сейчас, когда существует такое противостояние Запада и Российской Федерации, такая встреча, безусловно, приведет к усилению этого противостояния в нашем регионе ", - сказал он.
По его словам, ходят слухи, что РА будут обещаны деньги. «Однако Армения ожидает от этой встречи обращения к ЕС и США с просьбой помочь восстановить суверенную территорию Армении. Мы должны потребовать освобождения наших пленных и заложников. Мы должны попросить их помочь восстановить права армян Арцаха. И США и ЕС должны потребовать от правителя Армении, чтобы в РА была установлена ​​настоящая демократия, чтобы в РА не было политзаключенных, чтобы в РА шла реальная борьба с коррупцией, а не выборочно и применяя незаконные средства».