Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը ստացավ պատգամավորական մանդատը՝ համալրելով «Հայաստան» խմբակցության շարքերը։ Այսօրվա նիստում նման որոշում է կայացրել ԿԸՀ–ն։
Նշենք, որ, ըստ իրավական ընթացակարգի, մանդատն ստանալուն պես Լևոն Քոչարյանի խափանման միջոցը պետք է փոխվի, և նա պետք է ազատ արձակվի։
ՍԴ՝ 2021թ. դեկտեմբերի 7-ի որոշման համաձայն՝ անազատության մեջ գտնվող ու պատգամավորի կարգավիճակ չունեցող անձը պատգամավորի կարգավիճակ ձեռք բերելու պահից չի կարող պահվել անազատության մեջ։
Լևոն Քոչարյանն այժմ կալանքի տակ է. նա մեղադրվում է ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեջ։
Ավելի վաղ «Հայաստան» դաշինիքի համամասնական ցուցակի երեք թեկնածու հրաժարվել էին պատգամավորական մանդատից։

Сын второго президента Армении Роберта Кочаряна Левон Кочарян получил депутатский мандат, пополнив ряды фракции "Армения". Такое решение ЦИК приняла на сегодняшнем заседании.
Отметим, что согласно юридической процедуре, мера пресечения Левону Кочаряну должна быть изменена и он должен быть освобожден после получения мандата.
Согласно решению КС от 7 декабря 2021 года, лицо, находящееся в тюрьме и не имеющее статуса депутата, не может содержаться в тюрьме с момента приобретения им статуса депутата.
Левон Кочарян сейчас находится под арестом, его обвиняют в нападении на полицейского.
Ранее три кандидата из пропорционального списка альянса "Армения" отказались от депутатского мандата.