«Դիմել եմ անհրաժեշտ պաշտպանության». Մհեր Սահակյանը՝ ՔՊ-ական պատգամավորին հարվածելու մասին
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանը, որ ձերբակալվել էր ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանին հարվածելու համար, ազատ արձակվելուց հետո պատասխանել է լրագրողների հարցերին՝ ներկայացնելով որոշ մանրամասներ։
Նրա խոսքով՝ աշխատանքային քննարկման ժամանակ Վլադիմիր Վարդանյանը մի քանի անգամ ագրեսիվ վարքագիծ է դրսևորել. «Հերթական անգամ նման վարքագիծ դրսևորելու ժամանակ փորձեցի նրան սաստել, նկատողություն անել՝ պահանջելով, որ հարգալից վերաբերվի ընդդիմադիր պատգամավորներին։ Դրանից նա ավելի ոգևորվեց, կանգնեց նստած տեղից, քայլեց դեպի ինձ, ասաց, թե ում վրա ուզի՝ կարող է գոռալ։ Այդ պահին, երբ մոտենում էր ինձ, հաշվի առնելով իշխանական պատգամավորների, նույն Վլադիմիր Վարդանյանի վարքագիծը, որ թույլ է տվել իրեն՝ հարվածել ընդդիմադիր պատգամավորի, դիմեցի անհրաժեշտ պաշտպանության և մեկ անգամ հարվածեցի իրեն»։
Նա պնդել է, որ հարվածել է ձեռքով, որից հետո ձեռքը կոտրվել է. «Չցանկանալով, որ վեճը տարածվի, ընդլայնվի, հեռացել եմ նիստերի դահլիճից և գնացել մեր փորձագետների սենյակ»։
Պատգամավորը վստահեցրել է, որ ինքը դիմել է անհրաժեշտ պաշտպանության. «Եթե վարույթ իրականացնող մարմինը կգնահատի, որ անցել եմ այդ սահմանը, պատրաստ եմ պատասխան տալ»։
Անդրադառնալով տեսանյութին, որտեղ նա վազելով փախչում է, Սահակյանն ասել է. «Ես աշխատանքից ուշացել էի, դրա համար այդ օրը վազել եմ միջանցքով, երևի այդ կադրերն են վերցրել և օգտագործել»։
Նա հերքել է լուրը, թե ինքը փախել ու թաքնվել է զուգարանում. «Գնացել, մտել եմ մեր փորձագետների սենյակ, հենց ասել են, որ ոստիկանությունն է եկել, վայրկյանների ընթացքում ներկայացել եմ»։

«Я применил необходимую самооборону». Мгер Саакян об избиении депутата ГД
После освобождения депутат фракции НС "Айастан" Мгер Саакян, арестованный за нанесение побоев депутату фракции ГД НС Владимиру Варданяну , ответил на вопросы журналистов , предоставив некоторые подробности.
По его словам, Владимир Варданян несколько раз проявлял агрессивное поведение во время обсуждения работы. «В очередной раз, когда он проявлял такое поведение, я пытался угомонить его требуя, чтобы он уважительно относился к оппозиционным депутатам. Он еще больше разошелся от этого, встал с места, подошел ко мне, сказал, что может кричать на кого хочет. В тот момент, когда он подходил ко мне, учитывая поведение депутатов правительства, того самого Владимира Варданяна, который позволил себе ударить депутата от оппозиции, я применил необходимую свмозащиту и один раз ударил его».
Он утверждал, что ударил рукой, после чего она сломалась. «Не желая, чтобы спор распространялся, расширялся, я вышел из зала заседаний и направился в комнату наших экспертов».
Депутат заверил, что применил необходимую самооборону. «Если орган, ведущий разбирательство, посчитает, что я перешел этот предел, я готов ответить».
Ссылаясь на видео, где он убегает, Саакян сказал. «Я опоздывал на работу, поэтому в тот день побежал по коридору, может быть, они взяли те кадры и использовали их».
Он опроверг информацию о том, что сбежал и спрятался в туалете. «Я пошел, и вошел в комнату наших экспертов, как только они сказали, что пришла полиция, я явился в течение нескольких секунд »