ՔԿ-ն պարզաբանել է, թե ինչու է պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը հարցաքննության կանչվել. եղբոր հետ ձեռք են բերել կեղծ ավարտական վկայականներ
Երեկ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, ելնելով կուսակցական շահերից, ակնհակտորեն փորձելով անլրջացնել կոնկրետ քրեական վարույթը և դրա շրջանակներում իրականացվող քննչական գործողությունները և խեղաթյուրելով փաստերը, ապատեղեկատվություն է տարածել պատգամավոր Աննա Մկրտչյանին հարցաքննության հրավիրելու վերաբերյալ։ Փորձ է արվել ստեղծել տպավորություն, թե հարցաքննության հրավիրման պատճառը և ընդհանուր առմամբ քրեական վարույթի էությունը «պատգամավորի ծննդյան վկայականում ծննդյան ամսաթիվը մեկ օրով սխալ գրելն է, որպեսզի «այլ դրդապատճառներով համապատասխանեցվի առավել նշանավոր օրվանը»: Նման պարզունակ «բացահայտումը», սակայն իրականության հետ որևէ աղերս չունի։
Իրականությունն այն է, որ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական երրորդ բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի /ՀՀ նոր քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 457-րդ հոդվածի 1-ին մասի/ հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Աննա Արայի Մկրտչյանը 2001 թվականից, իսկ նրա եղբայր Հայկ Արայի Մկրտչյանը՝ 2006 թվականից սովորել են Երևան քաղաքի Խ.Դաշտենցի անվան թիվ 114 դպրոցում։ 2011 թվականի հունվարի 10-ի դրությամբ վերջիններս հանդիսացել են նշված դպրոցի աշակերտներ և ուսումը նշված դպրոցում դադարեցրել են միայն 2011 թվականի փետրվարի 8-ին:
Նման պայմաններում, ըստ ստացված տվյալների, վերջիններս, 2011 թվականի հունվարի 10-ից մինչև 2011 թվականի մայիսի 27-ն ընկած ժամանակահատվածում մշտապես գտնվելով ՀՀ-ում, 2011 թվականի հունվարի 10-ին իրենց մոր՝ Մ. Գրիգորյանի անվամբ լրացված կեղծ դիմումի հիման վրա հրամանագրվել են ՌԴ Մոսկվա քաղաքի Լազարևի անվան թիվ 2042 միջնակարգ դպրոցի 11-րդ «ա» դասարանում և ուսումնական պարապմունքներին չհաճախելով, միջնակարգ կրթության կրթական ծրագրերին չմասնակցելով՝ 2011 թվականի հունիսի 15-ին ձեռք են բերել նշված դպրոցի միջնակարգ կրթության վերաբերյալ իրավունք վերապահող բովանդակությամբ ակնհայտ կեղծ ավարտական վկայականներ, որոնք 2011 թվականի հունիսի 29-ին օգտագործվել են բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների համապատասխան մասնագիտությունների ընդունելության մրցույթի ժամանակ:
Հենց նշված հանգամանքների կապակցությամբ վկայի դատավարական կարգավիճակով հարցաքննության հրավիրելու նպատակով ծանուցագրեր են ուղարկվել Աննա Մկրտչյանին և Հայկ Մկրտչյանին: Հատկանշական է այն հանգամանքը, որ 26․11․2022թ․ ներկայանալով քննչական բաժին, Աննա Մկրտչյանը հարցաքննության ընթացքում օգտվել է դատավարական իր իրավունքներից և հրաժարվել պատասխանել իրեն առաջադրված հարցերին։
Ակնհայտ խեղաթյուրումները հատուկ հայտարարության առարկա դարձնող քաղաքական ուժին հորդորում ենք ձեռնպահ մնալ նման եղանակով ՀՀ քննչական կոմիտեի, պետական մարմինների նկատմամբ հանրային վստահությունը թուլացնելու անհաջող և անլուրջ փորձերից։ Միաժամանակ քաղաքական շահագրգռություններով հրապարակվող նման տեքստերն ազատորեն տիրաժավորող անհատներից ու օգտատերերից ակնկալում ենք չտրվել նման հնարքներին և տարատեսակ մեկնաբանություններ անելուց առաջ առնվազն ծանոթանալ նաև պաշտոնական տեղեկատվությանը։

СК объяснил причину вызова на допрос депутата Анну Мкртчян, они вместе с братом получили поддельные аттестаты об окончании школы
27 Ноябрь 2022, 13:20
Вчера Республиканская партия Армении, исходя из партийных интересов, нагло пытаясь замалчивать конкретное уголовное производство и проводимые в его рамках следственные действия и искажая факты, распространила дезинформацию о приглашении на допрос депутата Анны Мкртчян. Сделана попытка создать впечатление, что поводом для проведения допроса и сутью уголовного производства в целом является ошибочная запись даты рождения на один день в свидетельстве о рождении депутата, чтобы «в наиболее существенным день манипулировать ложной повесткой в своих интересах». Однако такое примитивное «открытие» не имеет ничего общего с действительностью.
Реальность такова, что в третьем следственном отделе административных районов Кентрон и Норк-Мараш Управления уголовного розыска РА часть 1 статьи 314 и часть 1 статьи 325 УК РА / статья 445 нового УК РА Республики Армения в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по части 1 статьи 457, были получены факты, что Анна Араи Мкртчян с 2001 года, а ее брат Айк Араи Мкртчян с 2006 года учились в школе номер 114 имени Х.Даштенса в г. Ереван. По состоянию на 10 января 2011 года последние являлись учащимися указанной школы и прекратили обучение в указанной школе только 8 февраля 2011 года.
В таких условиях, по полученным данным, последние, находясь постоянно в РА с 10.01.2011 по 27.05.2011, на основании подложного заявления их матери от 10.01.2010 , заполненного на имя Григоряна, поступили в 11 «А» класс Лазаревской средней школы № 2042 им. Лазарева, г. Москва, Россия, и не посещая учебные занятия, не участвуя в образовательных программах среднего образования, они получили явно поддельные аттестаты о среднем образовании указанной школы, которые были использованы 29 июня 2011 года при приеме на конкурс по соответствующим профессиям высших учебных заведений.
В связи с указанными обстоятельствами Анне Мкртчян и Айку Мкртчян были направлены повестки с вызовом их для допроса в качестве свидетелей. Примечательно, что на 26.11.2022 г. явившись в следственный отдел, Анна Мкртчян на допросе воспользовалась своими процессуальными правами и отказалась отвечать на заданные ей вопросы.
Мы призываем политическую силу, которая делает очевидные искажения предметом специального заявления, воздержаться от безуспешных и легкомысленных попыток таким образом ослабить доверие общества к Следственному комитету РА и государственным органам. В то же время мы ожидаем, что лица и пользователи, свободно распространяющие подобную дезинформацию, опубликованную исходя из политических интересов, не попадутся на подобные уловки и хотя бы ознакомятся с официальной информацией, прежде чем делать различные комментарии.