Վարչապետն ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Արին Կարապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր, Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Արին Կարապետին, ով Երևան է ժամանել՝ մասնակցելու Համաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովին:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Կարապետի այցը Հայաստան և Հայրենիքի հետ մշտական կապի պահպանումը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հայ-շվեդական միջխորհրդարանական և միջկառավարական հարաբերությունների զարգացումը, այդ թվում՝ տնտեսության, Հայաստանի՝ ժողովրդավարական օրակարգի առաջմղման և այլ ուղղություններով: Այս առումով, ընդգծվել է բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
Արին Կարապետը նախ իր տպավորություններով է կիսվել Համաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովից և գոհունակությամբ ընդգծել աշխատանքների, տեղի ունեցող քննարկումների արդյունավետ անցկացման փաստը: Շվեդիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավորը կարևորել է տարբեր երկրների խորհրդարանների հայ պատգամավորների միջև մշտական կապերի ստեղծումն ու ամրապնդումը, ինչը կնպաստի արտերկրում հայանպաստ գործունեությանը:
Կարևորվել է Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ակտիվ գործունեությունը, երկու երկրների միջև ավիահաղորդակցության կազմակերպմանն ուղղված քայլերի իրականացումը: Քննարկվել են երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը, Համաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովն ամենամյա դարձնելու հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:

The Prime Minister received Arin Karapet, an Armenian member of the Swedish Parliament
Prime Minister Nikol Pashinyan received the Armenian member of the Swedish Parliament, the chairman of the Sweden-Armenia friendship group Arin Karapet. He arrived in Yerevan to participate in the first World Armenian Summit.
The Prime Minister welcomed Mr. Karapet's visit to Armenia and maintained constant contact with the Motherland. Nikol Pashinyan emphasized the development of Armenian-Swedish inter-parliamentary and intergovernmental relations, including in the economy, promotion of Armenia's democratic agenda, and other directions. In this regard, we stressed the need to organize high-level mutual visits.
Arin Karapet first shared his impressions from the first World Armenian Summit and emphasized with satisfaction the effective conduct of the work and discussions. The Armenian deputy of the Swedish Parliament emphasized establishing and strengthening permanent ties between the Armenian deputies of the parliaments of different countries, which will contribute to pro-Armenian activities abroad.
The active activity of the Sweden-Armenia friendship group and the implementation of steps aimed at the organization of air communication between the two countries were emphasized. Several issues related to expanding cooperation between the two countries in various fields were discussed.
Issues related to strengthening Armenia-Diaspora relations and the possibility of making the first World Armenian Summit an annual event were also discussed.