Սամարղանդում վերջնական պայմանավորվածություններ չեն լինելու
Սեպտեմբերի 16-ին տեղի կունենան Պուտին-Ալիև և Պուտին-Էրդողան հանդիպումները։ ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Պուտինի և Ալիևի վաղվա հանդիպման ժամանակ օրակարգի գլխավոր հարցը լինելու է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը։
Քաղաքագետ, «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցի կարծիքով՝ կանխատեսելի էր, որ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի մեկնարկին սահմանային լարվածությունը կթուլանա։
«Ակնհայտորեն, Ալիևին էլ ձեռնտու չէր լարվածության բեռով մասնակցել գագաթնաժողովին։ Բայց Պուտին-Ալիև և Պուտին-Էրդողան հանդիպումների ընթացքում վերջին օրերի զարգացումները կքննարկվեն»,- Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց Սուրենյանցը՝ հավելելով, որ դժվար է կանխատեսել, թե ինչ լուծումների կգան։
Քաղաքագետը ենթադրում է, որ որոշակի լուծումներ չեն ուրվագծվում, հակառակ պարագայում Փաշինյանը կմեկներ Սամարղանդ, և տեղի կունենար եռակողմ հանդիպում, որի ընթացքում կձևավորվեին մի շարք պայմանավորվածություններ, կամ նոր եռակողմ հայտարարություն կլիներ. «Քանի որ Փաշինյանը չի մեկնել Սամարղանդ, ենթադրում եմ, որ առայժմ հասունացած չէ նոր պայմանավորվածությունների պահը, և գործընթացը դեռ խմորվում է»։
Քաղաքագետը լարվածության վերջնական լուծում այս հանդիպումներից չի ակնկալում, քանի որ հակամարտության կողմերից Հայաստանը ներկայացված չէ. «Ճիշտ է՝ Հայաստանի սուբյեկտությունը թուլացած է, բայց այնպես չէ, որ առանց Հայաստանի՝ վերջնական լուծումներ կարող են տրվել։ Այլ խնդիր է, որ Պուտինն ու Էրդողանը Սամարղանդում քննարկելու են հայ-ադրբեջանական հարցը, և մեզ մոտ միշտ մտավախություններ է առաջանում, որ հայկական շահեր կարող են զոհաբերվել, մանավանդ, որ Մոսկվան խիստ թաթախված է ուկրաինական գործընթացներում, աշխատում է ավելորդ կոնֆլիկտներ չստեղծել Անկարայի և Բաքվի միջև, և այդ միջակայքում տուժում են հայկական շահերը»։
Քաղաքագետը ենթադրում է, որ մոտ ապագայում Ռուսաստանը կփորձի կազմակերպել եռակողմ հանդիպում, իսկ Սամարղանդի հանդիպումներից հետո հանդես կգա որոշակի առաջարկություններով։

There will be no final arrangements in Samarkand.
Putin-Aliev and Putin-Erdogan meetings will take place on September 16. Dmitry Peskov, the press spokesman of the Russian President, announced that the main issue during the meeting between Putin and Aliyev tomorrow would be the situation on the Armenian-Azerbaijani border.
According to Suren Surenyants, political scientist and chairman of the "Democratic Alternative" party, it was predictable that the border tension would ease at the start of the summit of the Shanghai Cooperation Organization.
"It was not in Aliyev's interest to participate in the summit with the burden of tension. But during the Putin-Aliev and Putin-Erdogan meetings, the developments of the last few days will be discussed," Surenyants told Radar Armenia, adding that it is difficult to predict what solutions will be reached.
The political scientist assumes that specific solutions are not outlined. Otherwise, Pashinyan would have gone to Samarkand, and a tripartite meeting would have taken place, during which several agreements would have been formed, or there would have been a new triple statement. "Since Pashinyan did not go to Samarkand, I assume that the moment for new agreements is not yet ripe, and the process is still fermenting."
The political scientist does not expect a final solution to the tension from these meetings because Armenia is not represented on the side of the conflict. "Armenia's subjectivity is indeed weakened, but it is not the case that final solutions can be given without Armenia. Another issue is that Putin and Erdogan will discuss the Armenian-Azerbaijani issue in Samarkand. We always have fears that Armenian interests may be sacrificed, especially since Moscow is deeply involved in the Ukrainian processes and is trying not to create unnecessary conflicts between Ankara and Baku. And in that interval, Armenian interests suffer."
The political scientist assumes that shortly Russia will try to organize a tripartite meeting, and after the meetings in Samarkand, it will come up with specific proposals.