Դեսպանը կարևորել է Սյունիքի և Արևելյան Ատրպատականի միջև փոխգործակցության զարգացումը
Ս․թ․ հուլիսի 29-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արսեն Ավագյանը հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ Արևելյան Ատրպատականի նահանգապետ Զեյնոլաբեդին Խոռամի հետ։ Այդ մասին ասված է Իրանում ՀՀ դեսպանության Ֆեյսբուքի էջում։
«Զրուցակիցներն անդրադարձել են առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացմանը և ապրանքաշրջանառության ավելացմանը։ Երկուստեք նշվել է, որ առկա են բոլոր հնարավորությունները ՀՀ-ԻԻՀ առևտրաշրջանառությունը մեկ միլիարդ դոլարի հասցնելու համար։
Դեսպան Ավագյանը ՀՀ-ԻԻՀ հարաբերությունների համատեքստում առանձնակի կարևորել է ՀՀ Սյունիքի մարզի և վերջինիս սահմանակից ԻԻՀ Արևելյան Ատրպատական նահանգի միջև տարբեր ոլորտներ ընդգրկող փոխգործակցության զարգացումը»,- նշված է գրառման մեջ։

Посол подчеркнул важность развития сотрудничества между Сюником и Восточным Атрпатаканом
Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Исламской Республике Иран Арсен Авагян 29 июля встретился с губернатором провинции Восточный Атрпатакан Зейнолабедином Хоррамом.
Собеседники коснулись активизации торгово-экономических отношений и увеличении товарооборота. Двусторонне было отмечено, что есть все возможности увеличить товарооборот между Арменией и Ираном до одного миллиарда долларов.
В контексте отношений Армения-ИРИ посол Авагян подчеркнул развитие сотрудничества между Сюникской областью и Восточным Атрпатаканом в различных областях.