Վահե Հակոբյանին կհեռացնեն պաշտոնից. ԱԺ-ն քննարկեց նախագիծը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Խորհրդարանը քննարկեց Վահե Հակոբյանին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից ետ կանչելու մասին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության նախագիծը։
Այն ներկայացրեց ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը։ Պատգամավորը նշեց, որ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը կարևոր նախագծեր է քննարկել։ Սակայն, Վահե Հակոբյանը 342 քվեարկություններից չի մասնակցել 194-ին, բացակայել ԱԺ խորհրդի 25 նիստերից 20 անգամ, հանձնաժողովի 27 նիստերից՝ 11-ից։
Ըստ Ծովինար Վարդանյանի՝ «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 10-րդ հոդվածի համաձայն՝ մշտական հանձնաժողովի նախագահի վրա դրվել են մի շարք պարտականություններ, այն է` նախապատրաստում և նախագահում է հանձնաժողովի նիստերը, գումարում է հանձնաժողովի արտահերթ նիստ, մասնակցում է խորհրդի նիստերին, ղեկավարում է հանձնաժողովի քարտուղարությունը և այլն:

Ваге Акопян будет уволен. В Национальном Собрании обсудили проект (ВИДЕО)
В парламенте обсудили проект фракции "Гражданский договор" об отзыве Ваге Акопяна с должности председателя Постоянной комиссии по экономическим вопросам НС.
Его представила депутат фракции ГД в Национальном Собрании Цовинар Варданян. Депутат отметила, что в Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам обсуждались важные проекты. Однако Ваге Акопян не участвовал в 194 из 342 заседаний, 20 раз отсутствовал на 25 заседаниях Совета Национального Собрания, 11 из 27 заседаний комиссии.
По словам Цовинар Варданян, согласно статье 10 Конституционного закона «Регламент Национального собрания» на председателя постоянной комиссии возложен ряд обязанностей, а именно: подготовка и председательство на заседаниях комиссии, созыв внеочередного заседания комиссии. участие в заседаниях совета, руководство секретариатом комитета и т. д.