Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին:
Հանդիպմանը զրույցն ընթացել է Հայաստան-Իրան բազմակողմանի համագործակցության շուրջ, ինչը խարսխվում է երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության, պատմական ու մշակութային սերտ առնչությունների վրա:
Նախանշելով համագործակցության խթանման ուղիները՝ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել համատեղ ջանքերով շարունակելու երկխոսությունը եւ առավել հարստացնելու երկկողմ համագործակցության օրակարգը:
Նախագահ Ռայիսին կարեւորել է Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ առկա ջերմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում օրենսդիր մարմինների համագործակցությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ տնտեսական հարաբերություններին եւ ենթակառուցվածքային համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, որոնց զարգացման նախադրյալները շատ են:
Հայկական կողմը մեծապես կարեւորում է էներգետիկ եւ տրանսպորտի բնագավառներում փոխադարձ պայմանավորվածությունների արձանագրումը: «Պետք է նշեմ նաեւ, որ տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների զարգացման համատեքստում Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ Հայաստանի Հանրապետության երկաթուղային կապի հաստատումը մեր օրակարգային կարեւորագույն հարցերի շարքում է»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն Իրանի նախագահին է ներկայացրել ադրբեջանաթուրքական տանդեմի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած հետպատերազմյան իրավիճակը, հումանիտար խնդիրները եւ Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական պատմամշակութային արժեքների պահպանության հարցը: Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանը պետական մակարդակով ոչնչացնում է արժեքավոր ժառանգությունը, եւ Իրանը կարող է օրինակ ծառայել Ադրբեջանին այս հարցում:
Հանդիպմանը կարեւորվել են տարածաշրջանում խաղաղություն եւ կայունություն հաստատելու ուղղությամբ Իրանի գործադրած հետեւողական ջանքերը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը, եզրափակելով խոսքը, համոզմունք է հայտնել, որ հայ-իրանական փոխհամագործակցությունը զարգացման ու ընդլայման մեծ ներուժ ունի եւ պատրաստ է աջակցելու Հայաստան-Իրան փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների:
«Մենք մեր բոլոր բարեկամների համար դժվար օրերի ընկեր ենք. դրանով ենք առաջնորդվում: Ուրախ օրերին յուրաքանչյուրը կարող է լինել յուրաքանչյուրի կողքին, բայց իրական ընկերությունն ու բարեկամությունը ցուցաբերվում են դժվարությունների ժամանակ»,- նշել է ԻԻՀ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը փոխանցել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ջերմ բարեմաղթանքները եւ Հայաստան պաշտոնական այց կատարելու հրավերը:
Ալեն Սիմոնյանը նաեւ տեղեկացրել է նախագահին, որ Ազգային ժողովում արդեն ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ Հայաստան-Իրան օրակարգի համատեղ աշխատանքների իրականացմանն առնչվող օրենսդրության պարզեցման մասով:
Նախագահը նշել է, որ համապատասխան հանձնարարականներ է տվել իր աշխատակազմին՝ Հայաստանի հետ առավել սերտ կապերի հաստատման գործում ելակետային առաջարկություններ ներկայացնելու համար:

Для наших друзей - мы друзья и в тяжелые дни: Президент Ирана
Президент Исламской Республики Иран Ибрагим Раиси принял делегацию, возглавляемую председателем Национального собрания Республики Армения Аленом Симоняном.
На встрече разговор велся вокруг многостороннего сотрудничества Армения-Иран, которое опирается на многовековую дружбу между двумя народами и на тесные исторические и культурные связи.
Наметив пути стимулирования сотрудничества, стороны выразили готовность совместными усилиями продолжать диалог и обогащать повестку двустороннего сотрудничества.
Президент Ибрагим Раиси подчеркнул важность сотрудничества законодательных органов в деле укрепления отношений между Арменией и Ираном.
Были обсуждены двусторонние экономические отношения и вопросы реализации совместных инфраструктурных программ, которые имеют много предпосылок.
Армянская сторона придала большое значение договоренностям в энергетической и транспортной сферах.
«Должен отметить, что в контексте развития региональных транспортных коммуникаций установление железнодорожного сообщения между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран является одним из важнейших вопросов нашей повестки», - сказал Ален Симонян.
Председатель НС РА представил президенту Ирана ситуацию, создавшуюся после войны, развязанной азербайджано-турецким тандемом против Республики Арцах, гуманитарные проблемы и вопрос сохранения армянских исторических, духовных и культурных ценностей на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана. Ален Симонян сообщил, что Азербайджан на государственном уровне уничтожает ценнейшее наследие, и Иран может служить примером для Азербайджана в этом вопросе.
На встрече была подчеркнута важность последовательных усилий Ирана по установлению мира и стабильности в регионе.
Поблагодарив за прием, председатель НС РА, завершая свою речь, выразил уверенность, что армяно-иранское сотрудничество имеет большой потенциал развития и расширения, и он готов содействовать развитию взаимовыгодного сотрудничества во благо двух дружественных народов.
«Для наших друзей - мы друзья и в тяжелые дни. В  дни радости каждый может быть рядом, но истинная дружба и братство проявляются в тяжелые времена », - отметил президент ИРИ Ибрагим Раиси.
Ален Симонян также сообщил президенту, что в Национальном собрании уже создана рабочая группа по упрощению законодательства, касающегося осуществления совместных работ повестки Армения-Иран.
Президент Ирана отметил, что он дал своему аппарату соответствующие поручения для представления исходных предложений по установлению более широких связей с Арменией.
Председатель НС РА передал президенту ИРИ теплые пожелания от премьер-министра Никола Пашиняна и приглашение посетить Армению