Պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի և Ֆրանսիայի համագործակցությունը դրական է
«Եվրոսատորի 2022» սպառազինության միջազգային ցուցահանդեսին մասնակցելու նպատակով Փարիզում է ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Կարեն Բրուտյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
Հունիսի 13-ին կայացել է Կարեն Բրուտյանի և Ֆրանսիայի ԶՈՒ նախարար Սեբաստիան Լեքորնի հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի և Ֆրանսիայի համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Radar Armenia-ի հետ զրույցում ռազմական փորձագետ Մհեր Հակոբյանը դրական համարեց պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի և Ֆրանսիայի համագործակցությունը. «Արևմտյան ռազմական մտքի հետ շփվելը միանաշանակ դրական է, վնաս չի կարող լինել դրանից։ Ուղղակի խորքային կամ գլոբալ փոփոխություններ չեն լինի»։
Ավելի վաղ՝ մայիսի 10-ին, ՀՀ ՊՆ-ում ստորագրվեց 2022 թ. Հայաստանի և Հունաստանի միջև երկկողմ ռազմական համագործակցության ծրագիրը և Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ռազմական համագործակցության գործողությունների պլանը։
Ռազմական փորձագետի կարծիքով՝ Ֆրանսիայի, Հունաստանի և Կիպրոսի հետ ռազմական համագործակցությունը դրական է, եթե այն չմնա թղթի վրա՝ հաշվի առնելով ռուսական ազդեցությունը Հայաստանի կյանքում. «Ռուսական կողմը չի թողնի, որ մենք խորանանք այդ հարցերով, սա ուղղակի անորոշ քայլ է դեպի ապագա։ Ամեն դեպքում, վտանգ կամ վնաս չկա։ Արևմուտքի ռազմական միտքը այս պահին գերիշխում է աշխարհում, և այդ մտքի հետ ինչքան շատ շփվենք, այդքան մեր պետության համար լավ կլինի»։

Сотрудничество между Арменией и Францией в сфере обороны позитивно
Делегация во главе с заместителем министра обороны РА Кареном Брутяном находится в Париже для участия в международной выставке вооружений "Евросатор-2022" .
13 июня Карен Брутян встретился с министром вооруженных сил Франции Себастьяном Лекорном, в ходе которого был обсужден ряд вопросов, касающихся сотрудничества между Арменией и Францией в сфере обороны.
В беседе с Radar Armenia военный эксперт Мгер Акопян положительно оценил сотрудничество между Арменией и Францией в сфере обороны. «Общение с западной военной мыслью однозначно положительно, вреда от него быть не может. Просто не будет глубоких и глобальных изменений ».
Ранее, 10 мая, в Министерстве обороны РА было подписано соглашение на 2022 год между Арменией и Грецией в рамках двусторонней программы военного сотрудничества , а также Трехсторонний план действий Греции и Кипра по военному сотрудничеству.
По мнению военного эксперта, военное сотрудничество с Францией, Грецией и Кипром является положительным, если оно не остается на бумаге, учитывая влияние России в жизни Армении. «Российская сторона не позволит нам углубляться в эти вопросы, это всего лишь неуверенный шаг в будущее. В любом случае опасности и ущерба нет. «В настоящее время в мире господствует военная мысль Запада. Чем больше мы будем общаться с этой мыслью, тем лучше будет для нашего государства».