Ինչո՞ւ Ղարիբաշվիլին հեռացավ, և ի՞նչ է կատարվում Վրաստանում
Նախորդիվ արդեն գրել էինք, որ Վրաստանի ոչ պաշտոնական ղեկավար, իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության հիմնադիր, Վրաստանի ամենահարուստ մարդ, միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլին վերադառնում է ակտիվ քաղաքականություն։
Իշխող «Վրացական երազանքի» համագումարում նա հայտարարել էր իր իսկ ստեղծած կուսակցությունը կրկին գլխավորելու և պատվավոր նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու պատրաստակամության մասին։ Իվանիշվիլիի խոսքերով՝ նման որոշման իրեն դրդել է մի քանի պատճառ, որոնց թվում նա առավել կարևոր է համարել «աշխարհաքաղաքական իրադրությունը», ինչպես նաև իշխող կուսակցության համախոհների շրջանում «կոռուպցիայի և ներքին դիմակայության ռիսկերը»:
Հիմա էլ նոր փոփոխություն է իրականացվում Վրաստանի քաղաքական կյանքում․ հրաժարական է տվել Վրաստանի վարչապետ, քաղաքական հնաբնակ Իրակլի Ղարիբաշվիլին։ Վարչապետի ամենահավանական թեկնածուն «Վրացական երազանք» կուսակցության գործող նախագահ, պատգամավոր, Վրաստանի ԱԺ նախկին նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն է։
Ցանկացած քաղաքական գործչի առաջ, անկախ  քաղաքական ռեժիմից՝ կլինի ժողովրդավարություն, միապետություն կամ ավտոկրատիա, միշտ երկու խնդիր կա․ գլխավորն իշխանությունը պահպանելն է, երկրորդայինը՝ երկրի քիչ թե շատ հաջող իմիջի համար պայմաններ ստեղծելը։ Ժողովրդավարական երկրներում իշխանությունը պահպանելու խնդիրն ուղղակիորեն կապված է ընտրողների հետ հաջող հաղորդակցային քաղաքականությունից։ Երբեմն, ի դեպ, դա հանգեցնում է պոպուլիզմի բավական այլանդակ ձևերի և որոշումների, որոնք հակասում են երկրի ազգային շահերին, բայց ի շահ են պոպուլիստ գործիչներին և քվեների հավաքին։
Իվանիշվիլիի իրավիճակը, սակայն, բավական տարբեր է և ոչ դասական ու դասագրքային։ Նրա կառուցած իշխանական մոդելում ընտրողների հետ հաղորդակցվելու խնդիրն առաջնային չէ։ Մշակված նախընտրական տեխնոլոգիաները և ընդդիմության մասնատման քաղաքականությունը թույլ են տալիս չանհանգստանալ ընտրությունների արդյունքի մասով։ Շատ ավելի կարևոր է իշխանության ներսում տարբեր ուժային ու ազդեցիկ խմբերի նկատմամբ վերահսկողության պահպանումը և Իվանիշվիլիի՝ իշխանության համակարգից դուրս մնալու ցանկացած փորձի կասեցումը։ «Վրացական երազանքի» իշխանության տարիների ընթացքում վարչապետների և նախարարների գրեթե բոլոր ռոտացիաները ուղղված են եղել հենց այդ խնդրի սպասարկմանը։
Իրակլիների ներկայիս վերադասավորումը բացառություն չէ: Ի՞նչ կար մինչև 2023թ․ դեկտեմբերը, երբ Իվանիշվիլին հայտարարեց իր «երկրորդ գալստյան» մասին: Վրաստանը ստացել էր ԵՄ անդամի թեկնածուի կարգավիճակ, ինչը նախանշել էր Արևմուտքի շահերը Հարավային Կովկասում: Միևնույն ժամանակ, արևմտյան գործընկերները և, առաջին հերթին, ԱՄՆ-ն արդեն բացահայտորեն իրենց դժգոհությունն էին հայտնում առ այն, որ Վրաստանը դարձել է Ռուսաստանի էկոհամակարգի մի մասը, ակտիվորեն մասնակցում է զուգահեռ արտահանմանը և սպասարկում ՌԴ տնտեսական շահերը։ ԱՄՆ-ն նաև ակնարկում էր, որ ընդդիմությանը լուրջ աջակցության իրական հնարավորություն է ստեղծվել։ Ընդ որում, դա վերաբերում էր «Վրացական երազանքի» ներքին ընդդիմությանը։ Հավանաբար, այդ ազդակները որոշակի տուրբուլենտություն են ստեղծել իշխանական թիմի ներսում։ Այդ իսկ պատճառով Իվանիշվիլին ստիպված է վերադառնալ հանրային քաղաքականության ոլորտ՝ կուսակցության պատվավոր նախագահի պաշտոնում, վարչապետի առաջադրման իրավունքով։
Ղարիբաշվիլին և նրա թիմն այսօր ունեն լուրջ ֆինանսական ռեսուրս և արտաքին աջակցություն Չինաստանի կողմից։ Այս հանգամանքը նրան պոտենցիալ վտանգավոր է դարձրել գործող իշխանական համակարգի համար։ Բացի այդ, Ղարիբաշվիլիի և նրա թիմի մի շարք նախարարների կերպարները լրջորեն զայրացրել են Վրաստանի արևմտյան գործընկերներին։
Այսպիսով, փոխատեղում կատարելով՝ Իվանիշվիլին լուծում է նաև մի շարք խնդիրներ։ Նախ, վերացվում է համակարգի անհավասարակշռության հնարավոր վտանգը: Երկրորդ․ եթե ոչ ռևերանս, ապա առնվազն ազդակներ են տրվում արևմտյան գործընկերներին։ Եվ վերջապես, ձևավորվում է նախընտրական փուլի կառավարություն, որը պետք է հաղթանակ տանի գալիք ընտրություններում, և որտեղ առաջին համարը կլինի Իրակլի Կոբախիձեն։ Իսկ Կոբախիձեն նախկին «սորոսական», պրոֆեսիոնալ իրավաբան, հմուտ քաղաքացիական փորձագետ է և Իվանիշվիլիին բացարձակ լոյալ կերպար, որը չունի այնպիսի թիմային և ֆինանսական ռեսուրսներ, ինչպիսին Ղարիբաշվիլին է, ուստի բացարձակապես վտանգավոր չէ, համենայն դեպս, այս փուլում։

Why did Garibashvili leave, and what is happening in Georgia?
Previously, we wrote that the unofficial leader of Georgia, founder of the ruling "Georgian Dream" party, and the wealthiest man in Georgia, billionaire Bidzina Ivanishvili, is returning to active politics.
At the ruling "Georgian Dream" congress, he announced his willingness to lead the party he created again and hold the honorary president post. According to Ivanishvili, several reasons prompted him to make such a decision, among which he considered the "geopolitical situation" to be the most important, as well as the "risks of corruption and internal confrontation" among supporters of the ruling party.
A new change is being implemented in Georgia's political life. The Prime Minister of Georgia, political veteran Irakli Gharibashvili, has resigned. The most likely candidate for Prime Minister is Irakli Kobakhidze, the acting chairman of the "Georgian Dream" party, deputy, and former chairman of the National Assembly of Georgia.
Before any politician, regardless of the political regime, be it democracy, monarchy, or autocracy, there are always two problems: the main thing is to preserve power, and the secondary thing is to create conditions for a more or less successful image of the country. The problem of maintaining control in democratic countries is directly related to a successful communication policy with voters. Sometimes, this leads to rather ugly forms of populism and decisions that are against the national interests of the country but in the interest of populist figures and the collection of votes.
Ivanishvili's situation, however, is quite different and not classical or textbook. In the government model he built, the problem of communicating with voters is secondary. The developed pre-election technologies and the policy of dividing the opposition allow us not to worry about the result of the elections. It is much more essential to maintain control over various powerful and influential groups within the government and stop any attempt by Ivanishvili to stay out of the government system. During the years of the "Georgian Dream" rule, almost all the rotations of prime ministers and ministers aimed to serve this problem.
The current Irakli rearrangement is no exception. What was there until 2023? December, when Ivanishvili announced his "second coming.". Georgia received the status of a candidate for EU membership, which marked the interests of the West in the South Caucasus. At the same time, the Western partners and, first of all, the USA have already openly expressed their dissatisfaction with the fact that Georgia has become a part of the Russian ecosystem, actively participates in parallel exports, and serves the economic interests of the Russian Federation. The USA also hinted that a real possibility of serious support for the opposition has been created.
Moreover, it referred to the internal opposition to the "Georgian Dream." Those impulses probably created some turbulence within the ruling team. That is why Ivanishvili has to return to public politics in the position of honorary chairman of the party, with the right to nominate the prime minister.
Garibashvili and his team today have severe financial resources and external support from China. This circumstance made him potentially dangerous to the current government system. In addition, Gharibashvili's characters and several team ministers seriously angered Georgia's Western partners.
Thus, by transferring, Ivanishvili also solves several problems. First, the potential risk of system imbalance is eliminated. Second, if not curtsy, then at least signals are given to the Western partners. And finally, a pre-election government is being formed, which should win the upcoming elections, and Irakli Kobakhidze will be the number one. And Kobakhidze is a former "Sorosian," a professional lawyer, a skilled civilian expert, and a figure loyal to Ivanishvili, who does not have the same team and financial resources as Gharibashvili, so he is not dangerous, at least at this stage.