Նոր մեթոդական ցուցումների նպատակը արդյունավետ դարձնելն է
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը տեղեկացնում է, որ դպրոցներին ուղարկվել են գնահատման նոր մեթոդական ցուցումները։ Ըստ այդմ, կիսամյակային գրավոր աշխատանքները դուրս են եկել և տարբեր առարկաների միավորային գնահատումն իրականացվելու է բանավոր հարցման միջոցով, գործնական, նախագծային և թեմատիկ աշխատանքների ձևով, իսկ բացառիկ դեպքում՝ նաև ամփոփիչ աշխատանքի եղանակով։
Կրթության զարգացման և նորարարության ազգային կենտրոնի տնօրեն Արտաշես Թորոսյանը Radar Armenia-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, որ նոր մեթոդական ցուցումների նպատակն ուսումնական գործընթացի կազմակերպումն ավելի արդյունավետ դարձնելն է․ «Առարկաներ կան, որոնց ամփոփումն ավելի նպատակահարմար է իրականացնել բանավոր եղանակով կամ գործնական աշխատանքի միջոցով։ Գործնականում հնարավոր չէ ամփոփիչ աշխատանքը գրավոր ձևով իրականացնել ֆիզկուլտուրայի, տեխնոլոգիայի, երաժշտության կամ նկարչություն առարկաների դասաժամերին։ Նաև կան առարկաներ, որոնք դպրոցն ավելի նպատակահարմար է գտնում կազմակերպել բանավոր ձևով և դրանց արդյունավետությունն ավելի բարձր է»։
Թորոսյանը նշեց, որ նոր ցուցումները հնարավորություն են տալիս խուսափելու լուրջ խնդրից. «Այս փոփոխությամբ առաջարկվում է, որ գնահատականը նշանակվի այն օրը, որ օրը երեխան գրավորը գրում է, որպեսզի մատյանում փոփոխություններ չկատարվեն, որովհետև առաջին կիսամյակում դասամատյաններում տեղի են ունեցել ահռելի թվով փոփոխություններ, ինչն անթույլատրելի է»։
ԿԶՆԱԿ-ի տնօրենի խոսքով, նախկին կարգի համաձայն, եթե երեխան հիվանդ էր և չէր կատարում գրավոր աշխատանքը, ապա նրա բացակայի փոխարեն նշանակվում էր 1 միավոր, որը միջինացված դեպքում էականորեն նվազեցնում էր երեխայի կիսամյակային արդյունքը։ Հիմա փորձում են խուսափել դրանից։
Նոր չափորոշիչները բոլոր դպրոցներում ներդրվելու են 2023-24 ուսումնական տարվանից՝ որոշակի դասարաններում։ Մինչ այդ այն փորձարկվում է Տավուշի մարզում։

В школах Армении запустят новые методические инструкции
Министерство образования и науки РА сообщает, что в школы разосланы новые методические указания по оцениванию успеваемости. Соответственно, полугодовые письменные работы выходят из оборота, а оценивание по разным предметам будет осуществляться через устный опрос, через практические, проектно-тематические работы, а в исключительных случаях и через итоговую работу.
Арташес Торосян, директор Национального центра развития и инноваций в сфере образования, сообщил Radar Armenia, что целью новых методических указаний является повышение эффективности организации учебного процесса. «Есть предметы, изложение которых целесообразнее производить устно или путем практической работы. Выполнить итоговую работу в письменной форме на уроках физкультуры, технологии, музыки или рисования практически невозможно. Есть некоторые предметы, которые школа находит целесообразнее организовать в устной форме, их эффективность выше».
Торосян отметил, что новые инструкции дают возможность избежать серьезной проблемы. "При этом изменении предлагается ставить оценку в день, когда ребенок пишет письменную работу, чтобы не были никаких правок в классном журнале, потому что за первое полугодие в них было огромное количество изменений , что недопустимо».
По словам Торосяна, при предыдущей методике, если ребенок болел и не выполнял письменную работу, за отсутствие ему присваивался 1 балл, что значительно снижало полугодовой результат ребенка. Теперь пытаются избежать этой практики.
Новые стандарты будут введены во всех школах с 2023-24 учебного года в отдельных классах. Перед этим они проходят испытания в Тавушской области.