Պետք է մեկընդմիշտ մերժվեն այն առաջարկներն ու սկզբունքները, որոնք ժխտում են Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Վերջին ժամանակներս, առանց չափազանցության, ողջ հայության ուշադրությունը սևեռված է հայ-ադրբեջանական բանակցություններին։ Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանություններին մի քանի ուժային կենտրոնների կողմից ներկայացվել են առաջարկություններ՝ կարգավորման առանցքային հարցերի վերաբերյալ։
Առաջարկված սկզբունքներն ու մոտեցումները, դրանց ընդունման և իրացման դեպքում, վճռորոշ նշանակություն են ունենալու թե՛ Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի, և թե՛ Հայաստանի ու տարածաշրջանի մյուս երկրների համար։
Հենց այդ պատճառով էլ մենք սխալվելու իրավունք չունենք, քանի որ ցանկացած սխալ կարող է ճակատագրական դառնալ։ Մենք վստահ ենք, որ պետք է մեկընդմիշտ մերժվեն այն առաջարկներն ու սկզբունքները, որոնք ժխտում են Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, զրկում են հակամարտության արդարացի կարգավորման հեռանկարներից և կասկածի տակ են դնում Արցախի գոյությունը։ Եվ դա բխում է ոչ միայն Արցախի Հանրապետության շահերից, այլև՝ ողջ հայության, քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Արցախի Հանրապետությունը ձևավորում են մեկ միասնական հայրենիք և արժեքների ու շահերի անբաժանելի ամբողջություն:
Ողջունում ենք Հայաստանի վարչապետի հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանը դեռ սույն թվականի սեպտեմբերի սկզբին համաձայնել է աշխատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման ուղղությամբ՝ Ռուսաստանի կողմից ներկայացված սկզբունքների և պարամետրերի հիման վրա, և պատրաստ է դա վերահաստատել հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում սպասվող բարձր մակարդակի հանդիպման ժամանակ։
Անշուշտ, մենք կուզեինք բանակցային գործընթացի արդյունքում հասնել ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի ու վերջնական կարգավորման և Արցախի Հանրապետության անկախ կարգավիճակի միջազգային ճանաչման: Սակայն, հաշվի առնելով առկա մարտահրավերներն ու սահմանափակ հնարավորությունները, մեր կարծիքով՝ ռուսաստանյան առաջարկություններն առավելապես համապատասխանում են այն նվազագույն չափանիշներին, որոնք թույլ են տալիս ապահովել Արցախի անվտանգությունը և կասկածի տակ չեն դնում նրա ապագան։
Հույս ենք հայտնում, որ հոկտեմբերի 31-ին կայանալիք եռակողմ գագաթնաժողովի արդյունքում կհաջողվի ամրապնդել այն տարրերը, որոնք վերաբերում են Արցախի ճակատագրին։ Առաջին հերթին, խոսքը վերաբերում է Արցախում տեղակայված Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի առաքելության անժամկետ երկարաձգման մասին։ Արցախում նրանց գտնվելը կենսական նշանակություն ունի, քանի որ 2020 թվականի նոյեմբերից ի վեր Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի անվտանգության համար պատասխանատվության էական բաժինը կրում են ռուս խաղաղապահները։ Երկրորդ առանցքային պարամետրը հանդիսանում է Արցախի առնվազն ներկայիս կարգավիճակի պահպանումը։
«Վալդայ» միջազգային ակումբի նիստի ժամանակ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հայտարարությունը որոշակի հույսեր է ներշնչում, որ այդ նպատակները միանգամայն իրականանալի են։
Ակնկալում ենք, որ կայանալիք բանակցությունների ժամանակ լիովին կպաշտպանվեն Արցախի Հանրապետության կենսական շահերը և, առաջին հերթին, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը։ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և այդ իրավունքի իրացման արդյունքների միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի։
Վստահ ենք, որ համատեղ ջանքերով կհաջողվի թույլ չտալ Ադրբեջանի և նրա դաշնակիցների կողմից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ ուժի անօրինական կիրառման հետևանքների լեգիտիմացումը՝ դրանով իսկ պայմաններ ապահովելով մեր հայրենիքի ու ժողովրդի անվտանգ ու բարեկեցիկ ապագայի համար»։

Those proposals and principles that deny the right to self-determination of the people of Artsakh should be rejected once and for all. Araik Harutyunyan
Artsakh President Araik Harutyunyan wrote on his Facebook page. "Recently, without exaggeration, the attention of all Armenians has been drawn to the Armenian-Azerbaijani negotiations. Several power centers submitted proposals to the authorities of Armenia and Azerbaijan regarding the critical settlement issues.
In case of their acceptance and implementation, the proposed principles and approaches will be of crucial importance both for the Republic of Artsakh and its people and for Armenia and other countries of the region.
That is why we have no right to make mistakes because any mistake can become fatal. We are sure that those proposals and principles that deny the right of self-determination of the people of Artsakh, deprive the prospects of a fair settlement of the conflict, and question the existence of Artsakh should be rejected once and for all. And it stems not only from the interests of the Republic of Artsakh but also from the interests of all Armenians because the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh form a single homeland and an inseparable set of values ​​and interests.
We welcome the statement of the Prime Minister of Armenia that at the beginning of September of this year, Armenia agreed to work towards the establishment of interstate relations between Armenia and Azerbaijan based on the principles and parameters presented by Russia and is ready to reaffirm this at the high-level meeting expected in Sochi on October 31. time.
Of course, we would like to achieve a fair and final settlement of the Karabakh conflict and international recognition of the independent status of the Republic of Artsakh as a result of the negotiation process. However, considering the existing challenges and limited possibilities, the Russian proposals mostly meet the minimum standards that ensure the security of Artsakh. They do not call into question its future.
As a result of the tripartite summit to be held on October 31, it will be possible to strengthen the elements related to the fate of Artsakh. First, we are talking about the indefinite extension of the mission of the Russian peacekeeping troops stationed in Artsakh. Their presence in Artsakh is vital because, since November 2020, the Russian peacekeepers have borne the primary responsibility for the security of the Republic of Artsakh and its people. The second key parameter is the maintenance of at least the current status of Artsakh.
The statement of the President of the Russian Federation during the meeting of the "Valdai" International Club inspires specific hopes that these goals are entirely achievable.
We expect that the vital interests of the Artsakh Republic and, first of all, the inalienable right of the Artsakh people to self-determination will be fully protected during the upcoming negotiations. International recognition of the right to self-determination of the people of Artsakh and the results of the realization of that right have no alternative.
We are confident that with joint efforts, we will succeed in preventing the legitimization of the consequences of the illegal use of force by Azerbaijan and its allies against the Republic of Artsakh, thereby providing conditions for a safe and prosperous future for our homeland and people."