«ԵԽԽՎ-ի որոշումը պատասխան է Բաքու-Մոսկվա համագործակցությանը». Գանտահարյան
- Իրանի և Թուրքիայի նախագահների հանդիպումը հարաբերություններում նոր նշաձող սահմանելու մասին էր։ Ձեր կարծիքով՝ Իրանի և Թուրքիայի շահերը մեր տարածաշրջանում որքանո՞վ են համահունչ, եթե հաշվի առնենք, որ Թուրքիան խոսում է «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին, իսկ Իրանը դեմ է դրան։ Ե՛վ Իրանի, և՛ Թուրքիայի նախագահները «3+3» երկխոսության մեխանիզմը գնահատել են որպես համապատասխան հարթակ՝ մասնակից երկրների միջև խորհրդատվությունների և կառուցողական համագործակցության համար։ Այս հայտարարությունն ի՞նչ ուղերձ է փոխանցում ԱՄՆ-ին և ԵՄ-ին։
- Նախ, արձանագրենք, որ «3+3»-ն այս պահի դրությամբ 3+2 է․ Վրաստանը չի համաձայնում միանալ։ «3+3»-ի գլխավոր ճարտարապետը Թուրքիան է, որ այս ձևաչափի տեսքով ուզում է վերցնել միջնորդի և երաշխավորման դեր տարբեր գործընթացներում։ Առաջին հայացքով՝ Իրանի ներգրավումն է տեսանելի և Արևմուտքի դուրս մղումը։ Սակայն այնքան էլ պարզ չէ գործընթացը։ Թուրքիան  և Իրանը մտնում են նախապես զուտ ռուսական համարվող տիրույթ։ Իսկ Մոսկվան համաձայնում է, որովհետև դիմակայում է Արևմուտքի ճնշումներին։ Ըստ էության, ուրեմն, ռուսական տիրույթի և մենաշնորհյալ կարգավիճակի տարբաղադրում է «3+3»-ը, ինչը միանշանակորեն չի հակադրվում Արևմուտքի շահերին։ Չմոռանանք, որ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի գլխավոր երկրորդ ուժն է, իսկ Իրանը, Արևմուտքի հետ համաձայնեցված, ապամեկուսացվում է։
- Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը պաշտոնապես հավանություն է տվել Թուրքիայի կողմից ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի անդամակցության արձանագրության վավերացմանը։ Այս քայլը ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերություններում ի՞նչ նշանակություն կունենա։
- Թուրքիան իր համաձայնությունը Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցությանը, վաճառում է ԱՄՆ-ին։ Մինչև այդ էլ իր վետոն Շվեդիայի դեմ վաճառում էր Մոսկվային։ Հիմա այդ խաղը հասել է վերջնագծին։ Մոսկվան գիտակցում է, որ իր հետ համագործակցելով՝ ի վերջո Անկարան ենթարկվում է Վաշինգտոնին։ Բայց հիմա այլընտրանք չունի Մոսկվան և, հակառակ այդ բոլորին, պիտի շարունակի համագործակցել Անկարայի հետ։
- ԵԽԽՎ-ն քվեարկությամբ որոշել է չվավերացնել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները: Արդյո՞ք կատարվածը հերթական փակուղին չէ հայ-ադրբեջանական բանակցությունները արևմտյան հարթակներում շարունակելու տեսանկյունից։
- ԵԽԽՎ-ի որոշումն ու Եվրոպայից դեռևս գալիք որոշումները պայմանավորված են ոչ անպայման Հայաստան-Ադրբեջան  բանակցությունների հետ։ Որքան խորանա Բաքու-Մոսկվա համագործակցությունը, այնքան կխստանան Եվրոպայից հնչող հայտարարություններն ու բանաձևերը։

"PACE's decision is a response to Baku-Moscow cooperation." Gantaharyan
- The meeting between the presidents of Iran and Turkey was about setting a new milestone in relations. In your opinion, to what extent are the interests of Iran and Turkey aligned in our region, considering that Turkey is talking about the "Zangezur Corridor" and Iran is against it? Iran and Turkey's presidents assessed the "3+3" dialogue mechanism as a suitable platform for consultations and constructive cooperation between the participating countries. What message does this statement convey to the USA and the EU?
- First, let's record that "3+3" is currently 3+2. Georgia does not agree to join. The principal architect of "3+3" is Turkey, which, in this format, wants to take on the roles of mediator and guarantor in various processes. At first glance, the involvement of Iran is visible as the expulsion of the West. However, the process is not so simple. Turkey and Iran are entering the domain considered purely Russian. And Moscow agrees because it faces the pressures of the West. In essence, then, the Russian domain and monopoly status is made up of "3+3", which is not unequivocally opposed to the interests of the West. Let's not forget that Turkey is the primary second power of NATO, and Iran, in agreement with the West, is being isolated.
- Turkish President Erdoğan officially approved Turkey's ratification of Sweden's NATO membership protocol. What significance will this step have in US-Turkey relations?
- Turkey is selling its consent to Sweden's NATO membership to the USA. Even before that, he was selling his veto against Sweden to Moscow. Now that the game has reached the finish line, Moscow realizes that, by cooperating with it, in the end, Ankara submits to Washington. But now Moscow has no alternative, and, against all these, it must continue cooperating with Ankara.
- The PACE decided not to ratify the powers of the delegation of Azerbaijan. Isn't what happened another dead end from the point of view of continuing Armenian-Azerbaijani negotiations on Western platforms?
- The decision of the PACE and the decisions yet to come from Europe are not necessarily due to the Armenia-Azerbaijan negotiations. The more Baku-Moscow cooperation deepens, the stronger the statements and resolutions from Europe will be.