«Հայկական խաչմերուկի» գործարկումը կարող է լինել շրջադարձային կետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե ավտոճանապարհների ապաշրջափակման և երկաթուղիների շահագործման նախագիծն իրենք անվանում են «Հայկական խաչմերուկ», որովհետև գործ ունենք հյուսիս-հարավ-արևելք-արևմուտք խաչմերուկի հետ։
Ըստ Փաշինյանի. «Եւ այդ խաչմերուկի գործարկումը կարող է շրջադարձային կետ լինել Հայաստանի տնտեսության զարգացման և, ընդհանրապես, Հայաստանի ֆինանսատնտեսական կարողությունների հզորացման առումով»:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ 2021 թ. դեկտեմբերի 15-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցած եռակողմ հանդիպումից հետո ինքը հայատարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մակարդակով ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու կառուցման, վերականգնման մասին։ Ըստ նրա, վերադառնալուց անմիջապես հետո տվել է համապատասխան հանձնարարականներ, նաև աշխատանքային խումբ է ձևավորել, որն արդեն զբաղվում է երկաթուղու կառուցման աշխատանքները կազմակերպելու գործով։
Վարչապետը նշեց, որ այս ընթացքում կա նաև մի կարևոր գործողություն, որն անհրաժեշտ է կատարել. «Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը երկկողմ կամ եռակողմ ֆորմատով դե յուրե պետք է դառնա պայմանավորվածություն, թղթին արձանագրվի և ստորագրվի, և, եթե անհրաժեշտություն լինի՝ խորհրդարանում վավերացվի: Սա կարևոր նյուանս է»:
Ինչ վերաբերում է ճանապարհների ապաշրջափակմանը, ապա Փաշինյանը նշեց. «Դրանց հետ կապված մենք ձևակերպել ենք առաջարկներ, այդ առաջարկները փոխանցել ենք ադրբեջանական կողմին, ՌԴ, միջազգային մեր գործընկերներին, և Ադրբեջանի կողմից դրական արձագանք ստանալուն պես մենք պատրաստ ենք իրագործել նաև ավտոտրանսպորտային երթուղիների վերականգնման, կառուցման գործընթացը»:

Запуск «Армянского перекрестка» может стать переломным моментом в развитии экономики Армении
Премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что проект разблокировки автомобильных дорог и эксплуатации железных дорог они называют «Армянским перекрестком», потому что мы имеем дело с перекрестком север-юг-восток-запад.
По словам Пашиняна. «И эксплуатация этого перекрестка может стать переломным моментом в развитии экономики Армении, и в целом, с точки зрения укрепления финансово-экономического потенциала Армении».
Премьер-министр напомнил, что в 2021 г. После состоявшейся 15 декабря трехсторонней встречи президента Европейского совета Шарля Мишеля с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым он заявил, что на уровне руководителей Армении и Азербайджана достигнута договоренность о строительстве и восстановлении железной дороги Ерасх- Джульфа - Ордубад - Мегри - Горадиз. По его словам, сразу после возвращения он дал соответствующие указания, а также сформировал рабочую группу, которая уже занимается организацией строительства железной дороги.
Премьер-министр отметил, что в этот период также необходимо предпринять важные действия. «Договоренность, достигнутая в Брюсселе в двустороннем или трехстороннем формате, должна де-юре стать соглашением, быть зафиксированной на бумаге, подписанной и, при необходимости, ратифицированной в парламенте. Это важный нюанс».
Что касается разблокировки дорог, то Пашинян упомянул. «Мы внесли свои предложения и передали эти предложения азербайджанской стороне, России, нашим международным партнерам, и как только мы получим положительный ответ от Азербайджана, мы готовы осуществить процесс восстановления и строительства дорог».