Հայաստանի և ԵՄ երկրների միջև կլինի ընդհանուր ավիացիոն գոտի
ՀՀ կառավարությունն հավանություն է տվել 2021 թվականի նոյեմբերի 15-ին Բրյուսելում ստորագրված նախագծին՝ Հայաստանի և ԵՄ անդամ երկրների միջև ընդհանուր ավիացիոն գոտի ստեղծելու մասին։ Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ համաձայնագրի նպատակներից է ստեղծել ընդհանուր ավիացիոն գոտի, որը կողմերին հնարավորություն կտա շուկաների՝ հավասար մրցակցային պայմաններով:
Միասնական ավիացիոն տարածքը նաև ապահովում է օդային երթևեկության ընդլայնում, միջազգային ավիացիոն համակարգի զարգացում և ավիաընկերությունների միջև ոչ խտրական, թափանցիկ և հավասար մրցակցություն շուկայում։ Այն նաև կնպաստի ԵՄ ավիացիոն ստանդարտների ընդունմանը, ավիացիոն կանոնակարգերի կիրառմանը և ավիացիոն անվտանգության ոլորտում համագործակցության հետագա զարգացմանը։
Հիշեցնենք, որ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն հայտարարել էր, որ Հայաստանի ավիացիոն ասոցիացիայի Գլխավոր ավիացիոն համաձայնագիրը Հայաստանին կտա մի շարք առավելություններ՝ օդային տրանսպորտի ոլորտում նոր հնարավորություններ կստեղծվեն, նոր ուղիղ չվերթներ կստեղծվեն։ ԵՄ բոլոր ավիաընկերությունները կկարողանան ուղիղ չվերթներ իրականացնել ԵՄ ցանկացած կետից դեպի Հայաստանի ցանկացած օդանավակայան, նույնը վերաբերելու է հայկական ավիաընկերություններին։ Կվերացվեն դեպի ԵՄ հայկական չվերթների բոլոր արգելքներն ու սահմանափակումները, և կապահովվեն հավասար պայմաններ՝ բաց և արդար մրցակցության դրույթների պահանջներին համապատասխան։

Между Арменией и странами-членами ЕС будет общая авиационная зона
Сегодня правительство Армении одобрило подписанный 15 ноября 2021 года в Брюсселе проект создания общей авиационной зоны между Арменией и странами-членами ЕС.
В обосновании проекта указано, что целями соглашения являются создание общей авиационной зоны, обеспечивающей доступ сторон на рынки на равных конкурентных условиях.
Единое авиационное пространство также обеспечивает расширение воздушного сообщения, развитие системы международной авиации и недискриминационную, прозрачную и равноправную конкуренцию между авиакомпаниями на рынке. Также будет способствовать принятию авиационных стандартов ЕС, применению авиационных правил и дальнейшему развитию сотрудничества в области авиационной безопасности.
Напомним, в Комитете гражданской авиации заявили, что Генеральное авиационное соглашение Армянской авиационной ассоциации даст Армении ряд преимуществ: будут созданы новые возможности в сфере воздушного транспорта, будут установлены новые прямые авиасообщения.
Все авиакомпании ЕС смогут выполнять прямые рейсы из любой точки ЕС в любой аэропорт Армении, то же самое будет касаться и армянских авиакомпаний. Все барьеры и ограничения для полетов Армении в ЕС будут сняты, и будут гарантированы равные условия конкуренции в соответствии с требованиями положений об открытой и честной конкуренции.